BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERY

YOĞURT OTU (Galium verum L.)

YOĞURT OTU FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ

Yoğurtotu (Galium verum L.)

Yoğurtotu (Galium verum L.); 60-160cm boyundaki bitkinin yaprakları halka dizilişlidir ve uzunca saplı, yeşil –beyaz renkli çiçek şemsiyeleri vardır. Sapındaki tüylerin yardımıyla rahatça tırmanabilir. Yöresel olarak, yapışkan otu, çobansüzeği, sünnetlik otu, sünnetlice otu ve kazotu olarak da tanınır. Bitkinin türlerinin hepsi şifalıdır, ama sarı çiçekli yoğurtotu ender bulunan bir bitkidir ve kurutulduktan birkaç ay sonra kararmaya başlar. Tırmanıcı yoğurtotu ise pratik olarak her yerde karşımıza çıkar ve kurutulduktan sonra iki yıl kadar kullanılabilir. Yoğurt otu adı, eski çağlarda yoğurt ve peynir yapımında kullanılmasından dolaydır. Birçok hastalıkta tedavi için kullanılmıştır. Karaciğer, guatr, şişmanlık, yılan sokması, cüz zam ve kanser tedavisinde kullanılmıştır.

Nisan-Mayıs döneminde, yoğurtotu henüz körpe ve tam yeşilken, toprak üstündeki bitkinin tümü, sararmış yapraklar hariç toplanır ve hemen demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra ince kıyılarak bir örtünün üstüne serilir ve 2-3 gün tam anlamıyla kuruması beklenir. Daha sonra hava almayan kaplarda saklanır.

yoğurt otu faydaları

İdrar söktürücüdür. Sinirleri yatıştırır. Kansere karşı koruyucudur. Egzama gibi deri hastalıklarına iyi gelir ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Böbrek hastalıkları ve guatra karşı etkilidir. Vücudu ve kanı temizler. Epilepsi (Sara), Parkinson gibi sinirsel hastalıklarda tavsiye edilir. Kırışık ciltleri gerginleştirir.

yoğurt otu nasıl kullanılır

yoğurt otu çayı

Toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatarak çayı hazırlanır. Çayı içilebileceği gibi haricen yara ve deri hastalıklarına pansuman yapmak için de kullanılabilir. Günde 2-5 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir veya ılıklaştırılarak kompres ve gargara yapılır. Merhem yapımı : Bitkinin özsuyu oda sıcaklığındaki tereyağı ile iyice karıştırılır ve elde edilen merhem buzdolabında saklanır. Merhem uzun süre dayanmaz.

Böbrek, karaciger, dalak ve pankreasi toksik atiklardan temizler. Lenf sistemi hastaliklarinda çokfaydalidir. Böbrek hastaliklari ve iltihaplarinda çok faydalidir. Özellikle esit miktarda altinbasak ve sariballibaba ile karistirildiginda 2 haftada oldukça iyi neticeler alinabilir.

SIRADAKİ MAKALE : SARIBALLIBABA OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close