BİTKİLERY

YER ELMASI (Helianthus tuberosus)

yer elması

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE YASEMİN ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İNCELENMİŞTİR.

BU YAZIMIZDA YER ELMASININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ DERLENMİŞTİR.

YER ELMASI

(Helianthus tuberosus)

Yerelması , papatyagiller ailesinden, ayçiçeğigiller cinsinden, yenilebilir köksapları yumru durumunda olan bir bitki türüdür. Turpa benzer bir dokusu ve tatlımsı bir tadı vardır.

Parlak sarı renkte çiçekler açan ve toprak altında patatese benzer yumruları olan bir sebze türüdür. Besleyici bir sebze olan Yer Elması, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Latince Adı: Helianthus Tuberosus.

Yer elmasının faydaları

Besin maddesi olarak inulin ihtiva eder. Besin değeri patatese yakındır. Karbonhidrat miktarının düşük olması sebebiyle şeker hastalarının kullanabileceği iyi bir besin kaynağıdır. Nişasta bulundurmayan ve kalorisi sıfıra yakın olan tatlı yerelması kökleri çok iyi bir besin olduğu gibi, şeker hastalarına da tavsiye edilir.

Vücut direncini ve cinsel gücü arttırır. İçerdiği besin değerleri ile kansızlığa iyi gelir. Anne sütünü arttırmaya yardımcı olan yer elması emziren anneler için de faydalıdır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını hafifletir. Basur şikayetlerini azaltır. Cildi güzelleştirir.

Yer elması nasıl kullanılır

Yer Elmasının kökü haşlanarak yemeği yapılır ve yenir. Suyu ile saçlar yıkanırsa saç diplerini kuvvetlendirir. Ezilip lapa haline getirildikten sonra şişliklerin üzerine konursa faydası görülür. Besin değerleri yüksek kalorisi düşük bir besin olduğu için diyet yapanlar kullanabilir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: YONCA

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close