BİTKİLERY

YASEMİN (Jasminum officinale)

yasemin, yasemin çiçeği

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE YAKI OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

BU YAZIMIZDA YASEMİN ÇİÇEĞİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI İNCELENMİŞTİR.

YASEMİN

(Jasminum officinale)

Yasemin , zeytingiller familyasının Jasminum cinsinden 300 kadar tropik ve astropik çalımsı bitki türüne denir. Anayurdu İran olan ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelerde sıkça rastlanan bu bitki parlak yaprakları ve hoş kokulu beyaz çiçekleriyle park ve bahçeleri süsler.

Yasemin çiçeğinin faydaları

Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını giderici ve ateşi düşürücü etkileri ile faydalıdır. Ayrıca, sinirleri yatıştırır ve göğsü yumuşatır. İdrar söktürerek kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

Yasemin çayının faydaları

Yasemin çayı,  sinir sistemi aktivitesini arttırır, kalp atım hızını düşürür ve gevşetici ilaçlara benzer, sakinleştirici, antistres etki gösterir. Bileşiminde bulunan linalool, kafeinin merkezi sinir sistemindeki aşırı uyarıcı etkisini baskılamaktadır. Kas spazmını çözücü etkisi ile Çin tıbbında bağırsak fonksiyonlarını düzenlemek için de kullanılmaktadır.

yasemin nasıl kullanılır

Genellikle çiçeklerinden hazırlanan yasemin çayı kullanılır. Bu çay göğsü yumuşatır ve sinirleri yatıştırır. Damarları açar. Ayrıca, yaseminden elde edilen yasemin yağı parfümeride kullanılır.

yasemin çayı

Yasemin çayı hazırlamak için bir demlik kaynamış suya 1 yemek kaşığı yasemin atın. 5 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. 5 dakikadan uzun demlerseniz çayın tadı biraz acı olabilir. Yaseminin tatlı kokusu ekstra bir tatlandırıcı gerektirmez ancak daha tatlı olsun isterseniz bal kullanabilirsiniz. Yasemin çayı genellikle yeşil çay yaprakları ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: YER ELMASI

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close