BİTKİLERY

YAKI OTU (Epilobium angustifolium)

yakı otu

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE VİŞNENİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI DERLENMİŞTİR.

BU YAZIMIZDA YAKI OTUNUN FAYDALARI VE KULLANIMI HAKKINDA BİLGİLER DERLENMİŞTİR.

YAKI OTU

(Epilobium angustifolium)

Yakı otu , Küpeçiçeğigiller familyasından, nemli yerlerde yetişen, çoğunlukla çok yıllık, ender olarak 1-2 yıllık bir bitkidir. Kırmızı renkte çiçekler açan ve uzun kapsül şeklinde meyvesi olan, otsu bir bitkidir. Tanen, şekerler, yağ ve müsilaj içerir.

Yakı otunun faydaları

Kabız edici ve idrar söktürücüdür. Lapası yanıkları, cilt yaralarını ve şişlikleri giderir. Prostat büyümesini önlemeye yardımcı olur. İltihap giderici ve spazm çözücüdür. Vücutta biriken zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırmasına yardımcı olur. Öksürüğü giderici etkileri ile astım ve boğmaca gibi öksürüklü hastalıklarda faydalıdır.

Yakı otu nasıl kullanılır

Yakı Otunun kurutulan kökleri ve yaprakları suda kaynatılarak kullanılabilir. Köklerinin kaynatılması ile elde edilen çayı içilebilir ya da gargara olarak kullanılır. Haricen ise lapa haline getirilen yaprakları ya da soyulmuş kökleri kullanılabilir.

Yakı otu çayı

Yakı Otu Çayı Hazırlama İçin; 1 tatlı kaşığı yakı otu, 1 su bardağı kaynar su ile demlenir. Su bardağının ağzı kapatılarak yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır ve demlenince süzülür. Taze olarak demlenen çay, sabah aç karnına ve akşam yemeğinden yarım saat önce olmak üzere günde 2 defa 1’ er bardak içilir.

Yakı otu çayı 2 haftadan fazla içilmemelidir.. 2 haftalık kürden sonra 2-3 gün ara vermek gerekmektedir. Yakıotu ısırganotu ile eşit oranda karıştırılarak kullanılabilir. Düzenli ve doğru şekilde yapıldığında faydalı olacaktır.

SIRADAKİ YAZIMIZ: YASEMİN ÇİÇEĞİ

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close