BİTKİLERV

VEBA OTU (Petasites Officinalis)

Petasites hybridusBİR ÖNCEKİ YAZIMIZ VANİLYA OTUNUN FAYDALARI VE VANİLYANIN KULLANIMI HAKKINDA DERLENMİŞTİR.

BU MAKALEMİZDE VEBA OTUNUN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARINI İNCELEDİK. İYİ OKUMALAR.

VEBA OTU

(Petasites Officinalis)

Veba otu ,  anavatanı amerik kıtası olan ve Amerikan yerlileri tarafından yüzyıllardan bu yana kullanılan papatyagiller familyasından çok yıllık bir bitkidir. Şapkaya benzeyen yaprakları vardır, alt kısımları hafif dişli ve gri tüylerle kaplıdır. Gri, Beyaz, Açık pembe gibi çiçekleri vardır. Genellikle dere yatakları veya ormanlık alanların başlangıç yerlerinde sıkça görülmektedir.

Veba otunun yaprakları kalp veya böbrek şeklinde 1mm uzunluğunda ve 60cm eninde olabilir. Kenarları sivri dişli, üstü koyu yeşil, altı grimsi yeşil ve tüylü, damarları ise beyazımsı yeşil ve derincedir. Çiçekleri 40cm uzunluğunda bir sap üzerinde 20-40 çiçek en üstten toplanmış olup geriden topuz görünümü verir

Veba otunun bilinen 20 türü mevcuttur, fakat bunlardan sadece kırmızı veba otu tıbbi maksatla kullanılır. Veba otu çok eskiden vebaya karşı kullanıldığından Türkçe veba otu diye anılır ve almanca veba kökü anlamına gelen pestwurz kelimesi ile anılır.

Veba otunun faydaları

Ateş düşürücü etkisi vardır. Terletmeye yardımcı olur, ateşlenme, soluk alma zorluğu, gut ve epilepsi (sara) hastalıklarında kullanılır. Adet krampları, astım ve baş ağrısı için de kullanılmaktadır.

Büyük taze yaprakları, yalnızca burkulmaların ve yürüme sonucu ayakta oluşan yaraların üstüne uygulanır.
Ayrıca veba otu yaprakları her tür kangren, habis çıban ve şiddetli yaralarda kullanılır.

Veba otu nasıl kullanılır

Veba otunun taze yaprakları lapa yapılarak kompleks olarak kullanılır. Veba otunun kökü çay yapılarak içilir. Veba otu çayı nasıl yapılır ve yapraklarından nasıl lapa yapılır ve nasıl uygulanır açıklayalım.

Veba otu çayı

Veba otu çayı için yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki kökü, aksamdan orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya koyulur, sabahleyin ılıklaştırılır ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir

Büyük taze yaprakları , yalnızca burkulmaların ve yürüme sonucu ayakta oluşan yaraların üstüne uygulanmakla kalmayıp , her tür kangren , habis çıban ve şiddetli yaralarda kullanılır.

Veba otu merhemi

Yıkanan taze yapraklar, tahta bir tablanın üstünde merdane ile ezilerek lapa haline getirilir, hasta bölgenin üstüne yatırılır ve 1-2 saatte bir yenilenir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: VİŞNE 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close