MEYVELERU - Ü

ÜZÜM (Vitaceae)

üzümBİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE TURUNÇ MEYVESİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI İNCELENMİŞTİR.

BU MAKALEMİZDE SIKLIKLA TÜKETİLEN BİR MEYVE OLAN ÜZÜMÜN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

ÜZÜM (Vitaceae)

Üzüm (Vitaceae), yaprakları elsi, bakka tipi meyveleri olan ve meyveleri için kültürü yapılan, ülkemizde 3 tür ve pek çok kültür çeşidi ile temsil edilen, tırmanıcı gövdeli, çalı formundaki bitkiler.Anavatanı anadoluyu da içine alan Küçük asya denilen, Kafkasyayı da kapsayan bölgedir. Diğer meyvelerle kıyaslandığında en fazla çeşide sahip olan türlerden biridir.

Üzümün sekli, rengi ve büyüklüğü çesitlerine göre değisir. Çekirdekli veya çekirdeksiz cinsleri vardir. Olgun üzüm meyveleri yesil, sari veya mor renklerde olabilir.

Ülkemizde üzüm çesitlerinin başinda razaki, çavuş, kürt, müsküle, misket, keçi memesi, çekirdeksiz, yapincak gelir. Bilhassa Trakya, Marmara ve Ege bölgeleri üzüm yetistiriciligi bakimindan oldukça önemlidir. Güneydogu Anadolu (G. Antep) bölgesinde de üzüm yetistiriciligi çok ileridir. Dogu Anadolu bölgesinde (Elazig, Erzincan, Igdir) iyi cins üzümler yetistirilmektedir.

Üzümün faydaları

Kalbi kuvvetlendirir. Cilt güzelliğini sağlar. Şişmanlıkta faydalıdır. Bedeni ve zihni gücü artırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Hamilelerin mide bulantısını önler. Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. Besleyicidir. Kabızlığı giderir. Kan yapar.

Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Nekahat devresinin kolayca atlatılmasına yardımcı olur. Böbreklerdeki kum ve taşları düşürmede yardımcı olur. Kuru üzüm damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karşı koruyucudur.

Karaüzüm

Karaüzüm çekirdeği ve kabuğu bağışıklık sistemini güçlendirir. İçinde bulunan bor minerali beyin fonksiyonlarını arttırmaya yarar. Üzüm çekirdeği histamin salgısını azaltıcı özelliğiyle alerjiyi önleyici etkiye sahiptir.

Karaüzüm çekirdeğinin bağ dokusunu güçlendirici, cildi daha sıkı ve elastiki yapıcı etkisi vardır. Yaşlanmaya karşı koruduğu gibi alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltır. sifalibitkileriniz Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır. Karaüzüm çekirdeği yağı makalesi için tıklayınız.

Üzüm ve üzüm suyu

Kanın temizlenmesine yardımcı olan bu şifa kaynağı meyve, doğum kontrol hapının yan etkilerini azaltır. Üzüm ve üzüm suyu tüketiminin kolon kanserine yakalanma olasılığını yüzde 50 oranında azalttığı belirtilmektedir. Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olduğundan dolayı şeker hastalığı olanların fazla miktarda tüketmemesi gerekir.

İçinde bulunan inositol, kolesterol düzeyini azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca inositol, saçların büyümesi için hayati bir vitamindir. Vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atımlarını düzenleyen magnezyum, içeriğinde bol miktarda bulunur.

Üzüm nasıl kullanılır

Üzümün meyvesi ve yaprakları taze olarak kullanılır. Ayrıca, üzümün kurutulması ile kuru üzüm elde edilebileceği gibi üzüm pekmezi ve üzüm suyu da yapılabilir. Kuru üzüm çok iyi bir enerji ve besin kaynağıdır. Mide ve bağırsak yaralarına iyi gelir.

Üzüm çekirdeği kuersetin adlı madde içerir. Kan yapıcı ve damar sağlığını koruyucu etkilere sahiptir. Bu nedenle, üzüm çekirdeği atılmamalı ve üzüm, çekirdeği ile birlikte yenmelidir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: UYUZ OTU

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close