BİTKİLERU - Ü

UYUZ OTU (Lavandula stoechas)

uyuz otuBİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE ÜZÜMÜN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİ İNCELEDİK.

BU YAZIMIZDA UYUZ OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ DERLENMİŞTİR.

UYUZ OTU

(Lavandula stoechas)

Uyuz otu , ballıbabagiller familyasındandır. Mavi ve mor çiçekli bir bitki olan uyuz otu ülkemizin birçok yerinde yetişir.

Yapraklar, uzun, grimsi ipeksi tüylü 1-4 cm.dir. Karabaş otu olarakta bilinir.

Uyuz otunun çiçekleri, pembe-mordur, 10-30 cm uzunlukta sivri uçlu ince yapraksız saplar üzerindeki 2-3 cm uzunluğunda çiçekler görülür. Her bir çiçekte 4-8 mm uzunluğunda bir taç yaprak bulunur. Sivri ucun üstündeki çiçekler daha büyük, uzun ve parlak lavanta mavisi renklerdedir ve Nadiren beyazdır.

Uyuz otu Fransız lavantası diye de bilinen, uyuz  otu, başta Batı bölgelerimizde olmakla birlikte İstanbul’da da yetişmektedir. Kuraklığa dayanıklıdır. Nötr veya bazik topraklar ile orta nemli yerleri tercih eder. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkartır.

Uyuz otunun faydaları

Bitki ismini uyuza karşı gösterdiği etkilerinden almıştır. Ayrıca, egzama gibi diğer cilt sorunlarına karşı da faydalıdır. İştahı açar. Terleticidir. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. İdrar arttırıcı ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Kanı temizler.

Uyuz otu nasıl kullanılır

Bitki kaynatıldıktan sonra elde edilen su çay olarak içilir ya da saça ve sorunlu deriye sürülerek haricen kullanılır. Uyuz Otu süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: VANİLYA

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close