BİTKİLERMEYVELERU - Ü

ÜVEZ AĞACI VE MEYVESİ (Sorbus)

BARINDIRDIĞI VİTAMİNLERLE KIŞ AYLARINDA TÜKETİLMESİ GEREKEN DOĞAL ANTİBİYOTİK DEPOSU OLAN ÜVEZ MEYVESİNİN YAPISI VE FAYDALARI

Üvez ağacı ve meyvesi (Sorbus)

Üvez (Sorbus), Gülgillerden, 15 metreye kadar büyüyebilen orta boylu, Mayıs-Haziran ayında beyaz renkli çiçekler açan ve kışın yaprağını döken bir ağaçtır.günesli ve yari günesli bölgeleri sever.tek basina yasayan grup olarak bulunmayan bir türdür. Yaprakları 7-11 çift yaprakçığa parçalanmışlardır. Meyveleri 10-20 mm çapında, küre veya armut şeklinde, yeşilimsi sarı veya kırmızımsı-esmer renkli olup, buruk lezzettedir.

Türkiye’de 11 kadar üvez türü bulunur. Sarbus aucuparia türü kus üvezi olarak bilinir ve Kuzey Anadolu’da yaygındır. Sorbus domestica türü (üvez) Karadeniz bölgesinde tabiî olarak yayılış gösterdiği gibi meyveleri için birçok bölgede yetiştirilir. Marmara ve Karadeniz bölgelerindede yetişmektedir. Bölgesi. Meyveleri parasorbinik asit, malik asit, sekerler (sorbos) sorbitanik asit, pectin karotensid ve vitamin C ihtivâ eder.

üvez meyvesinin faydaları

Meyveler C vitaminince zengin olduğu için onlardan şurup ve ekstraktları hazırlanarak kullanılabilir. içeriğinde tanen (kalp krizini önleyici ve vücut direncini arttırır), sorbitan asidi (altı değerli alkol, karaciğeri güçlendirir), elma asidi, limon asidi, kehribar asidi, tartarik asit, sorbin asidi, C vitamini (antioksidant), amygdalin (bazı türlerinde az olarak rastlanır), uçucu yağlar ve renk maddesi olarak antosiyanin (bağırsak temizleyici, iltihap giderici, müshil, idrar söktürücü, kanamayı durduran ve lenf uyarıcı özelliklere sahiptir) maddeleri tespit edildiğini belirtti.

üvez meyvesi nasıl kullanılır

Üvez meyveleri taze yenebilir. Üvez meyvesi C vitaminince zengin olduğu için şurup ve ekstraktları hazırlanarak kullanılabilir.

Bedeni ve zihni gücü artırır. Kan yapar. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür. Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır. Kabızlığı giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Kanı temizler. Şişmanlıkta faydalıdır. Hamilelerin mide bulantısını önler. Cilt güzelliğini sağlar. Nekahat devresinin kolayca atlatılmasına yardımcı olur. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Besleyicidir.

BİR SONRAKİ MAKALE : ÜZERLİK BİTKİSİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close