BİTKİLERMEYVELERT

TURUNÇ (Citrus aurantium)

turunçBİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ TURPUN FAYDALARI VE KULLANIMI HAKKINDA.

BU YAZIMIZDA TURUNÇ MEYVESİNİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İNCELENMİŞTİR.

TURUNÇ

(Citrus aurantium)

Turunç , turunçgillerden olan bütün Akdeniz’e kıyı ülkelerde, Güneydoğu Asya kıyılarında yetişen, kışın yaprağını dökmeyen ağaca ve bu ağacın portakala benzeyen, fakat suyu acımtırak olan meyvesine verilen addır.

Turunç 2,5-5m boyunda, tacı oldukça çok çatallaşır, dikenli ve yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Yaprakları 12-17cm uzunluğunda, 8-12cm eninde, kenarları bütün, oval veya eliptik şekilde, derimsi tazesi sarımsı yeşil, olgunları koyu yeşil renklidir.

Turunç meyveleri 7-10cm çapında altın sarısı renkte üzeri gözenekli, kabuğu 0,5-1cm kalınlığında ve acımsı bir tadı vardır.Görünüş bakımından portakala benzemekle beraber meyvelerinin ekşi-acı tadı ile portakaldan farklıdır. Turunç meyvesinde C vitamini, sitrik asit, şeker, zamk, müsilaj; meyve kabuklarında uçucu yağ, reçine, pektin, acı madde, glikozit; yapraklarda uçucu yağ, acı madde, reçine; çiçeklerde uçucu yağ bulunur.

Turunç meyvelerinin acı ve ekşimsi tadı nedeniyle Aydın, Nazilli bölgelerinde etli pide ve salatalarda ayrıca limona alternatif olarak kullanılır. Meyve kabuklarından esans ve reçel yapımında yararlanılır. Bunun yanında limon gibi asidik yapısı nedeniyle temizlik maddelerinde ve güzel kokusu nedeniyle koku gidericilerde kullanılabilmektedir.

Turuncun faydaları

Turunç sinirleri yatıştırır. Şehveti kuvvetlendirir. Kalbi kuvvetlendirir, serinletir. Safra, ishal ve kusmayı keser. Spazmları giderir. Hazmı kolaylaştırır. Çarpıntıyı önler, üzüntü ve sıkıntıyı giderir. Fazla alınmamak kaydı ile şeker hastalığına faydalıdır. Şerbeti (suyu) içilirse mideyi temizler.

Turunçtan yapılan şurup, mide yanmalarına karşı faydalıdır. İştahı açma özelliğine sahip, aynı zamanda susuzluğu giderir. Turuncun çekirdeği, kabuğu, yaprağı ve çiçeği insana hararet verir. Turuncun kokusu veba sağlığını önler ve havanın temizlenmesini sağlar.

Sarı kabuğun turunç macunu yapılır. Macun kulunç ağrısına karşı iyi gelir. Turunçtan eğer iki miskal şurup yapılıp içilirse bütün zehirlenmelere karşı yararlı olur.

Turunç nasıl kullanılır

Turunç Mart-mayıs aylarında hoş kokulu beyaz çiçekler, yaz başlarındaysa yapraklar toplanıp gölgede kurutulur. Sonbaharda da meyveler toplanıp kabukları soyularak kurutulur. Tadı acı ve ekşi olduğundan yenmesi zordur. Bal veya şekerle tatlandırılarak yenir. Kabuğu ve çiçeği kurutulup dövülerek bala karıştırılıp yenir.

Turunç çekirdeğinin Panzehir özelliği vardır. 10 gram turunç çekirdeği dövülüp yaralanılıan bölgeye  konulursa ağrının kesilmesine yardımcı olur ve rahatlatır.

Oğul otu, karabaş otu ve turunç yaprağı, ıhlamur kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: ÜZÜM

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close