BİTKİLERT

TURP (Raphanus sativus)

turpBİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE TAVŞANKULAĞI ÇİÇEĞİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI ELE ALINMIŞTIR.

BU MAKALEMİZDE TURPUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İNCELENMİŞTİR.

TURP

(Raphanus sativus)

Turp , turpgiller familyasından sebze olarak tüketilen bir bitki türü. Meyvesi etli ve genelde beyaz renktir. Kara turp, beyaz turp, kırmızı turp gibi çeşitleri vardır. Ana vatanı Akdeniz bölgesi olan turp, Ülkemizde yaygın olarak Osmaniye’de üretiliyor. Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Türkiye’nin toplam turp üretiminin yüzde 70’ini karşılıyor.

Yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir bitkidir. Acımsı bir tadı olan turpun kökü C vitamini, kükürt ve iyot bakımından zengindir. Ayrıca, B1, B2 vitaminleri ile çeşitli mineraller içerir.

Turpun faydaları

Karaciğere çok faydalı bir besin olan turp tam bir karaciğer dostudur. Karaciğeri kuvvetlendirir ve şişliğini indirir. Sarılığa karşı da faydalıdır. Böbrek kumlarını ve safra taşlarını dökmeye yardımcı olur. Romatizma ve siyatikte faydalıdır.

Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Öksürüğü keser. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Uyarıcıdır. İştah açar. Mikrop öldürücüdür. Vücudu ve dişetlerini kuvvetlendirir.

Kalp ve damar sağlığına faydalı olmasının yanında kansere karşı da koruyucu etkilere sahiptir. Şeker hastalarına da faydalıdır.

Turp cilt bakımı için de yararlıdır. Cilde tazelik, saçlara ise parlaklık verir. Sivilce ve egzamayı geçirmeye yardımcı olur.

Kırmızı Turp

Kırmızı Turp, yüksek oranda potasyum içeriyor ve kalp kası dahil bütün kasların düzgün çalışması için gereken mineralleri içinde bulunduruyor. Vücuda yeterli miktarda alınan potasyum ise tansiyona karşı koruyucu özellik taşıyor. Turpun içinde yüksek oranda bulunan folat, onu diğer sebzelerden ayırıyor. 1 kase turptan günlük folat ihtiyacının % 7 ′sini karşılanabiliyor.

Turp nasıl kullanılır

Turpun kökü ve yaprağı daha çok salatası yapılarak kullanılır. Tıbbi açıdan ise; Kırmızı turp vücuda kuvvet verir ve balgam söktürür. Siyah turp böbreklere daha faydalıdır. Tam bir karaciğer dostu olan turp suyu, damar sertliği ve uykusuzluğa da iyi gelir. Bal ve sirke şerbeti ile karıştırılıp gargara yapılırsa nefes darlığına iyi gelir.

Turp yaprağı ve faydaları

turp yapraklarının, içerdiği beta-karoten, C, E, B6, B9 vitaminleri ile kalsiyum açısından çok iyi bir sebze olmasını sağlamaktadır. Beta-karoten, özellikler göz ve akciğer sağlığına iyi gelmektedir.

Turp yapraklarınınsa yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi de vardır. ‘Bu yaprakları çorbalara ya da salataya ilave ederek veya ıspanak gibi pişirilerekte tüketilebilir.

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close