BİTKİLERS-Ş

SANDAL AĞACI (Santalum album)

ŞİFALI BİTKİLER CENAHINDA PEK BİLİNMEYEN SANDAL AĞACININ BİLİNMESİ GEREKEN YÖNLERİNİ İFŞA EDİYORUZ !

Sandal ağacı (Santalum album)

Sandal ağacı: (Santalum album) Sandalgiller familyasindan, küçük boylu bir agaçtir. Ağacı’nın boyu 4 ila9 metre arasında değişir. bunun dışında ağaçtan elde edilen kokulu yağ, sanayi ve parfümeri de kullanılır. Hindistan ve Malakka’nin daglik bölgelerinde yetisir. Yaprak dökmez. Yapraklari karsiliklidir. Çiçekleri sarimtirak kirmizidir. Meyveleri kiraz büyüklügünde olup, siyah renklidir. Odunu (Lignum santali) sarimtirak renktedir ve kokuludur.

Ağaç 100 yaşına kadar yaşayabilir. Kökler dik iken gelişigüzel yayılmaya başlar. İnce, mızrak biçiminde yaprakları vardır. 3 yıl içinde büyüyen ağaç meyve verecek hale gelir ancak tam veriminde ağacın meyve verebilmesi ancak beşinci yıldan sonra görülür. Azonal topraklarda yetişir. Hoş kokusu sebebiyle dallarından ve gövdesinden özellikle Hindistan ve Uzakdoğu’da tütsü üretiminde yararlanılır,

sandal ağacı faydaları

Afrodizyaktır. Kuru ciltlere faydalıdır.  Çatlamış ve yıpranmış ciltlerde kullanılır. İyi bir balgan söktürücüdür ve öksürükte de kullanılır.Antiseptik, rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkileri vardır. Alerjik ciltlerde antiseptik olarak cildin temizlenmesinde kullanılır. Dizanteri ve bel soğukluğu gibi rahatsızlıklarda da kullanılır. Ciltteki akne ve benzeri pürüzlere iyi gelir. Aromaterapide; uykusuzluk, stres, gerginlik, depresyon gibi durumlarda kullanılır.

sandal ağacı esansı ve yağının kullanımı

Sandalağacı yağı suda seyreltilebilir. (1 ölçek sandalağacı yağı, 10 ölçek su) Böylece, yaraları temizlemekte hatta mutfağı bakterilere karşı korumak amaçlı yüzeyleri temizlemekte kullanabilirsiniz. Sandal, sirke ve gülsuyu ile birlikte kullanılırsa baş ağrısını teskin eder. Sandal şurubu karaciğeri kuvvetlendirir ve su suzluğu keser. Kabızlık yapan sıvı ilaçların içine koyulabilir.

Sandalağacı, aynı zamanda baş ağrısı, depresyon ve tansiyona için de oldukça faydalıdır. Haricen cilde masaj ve friksiyon yoluyla kullanılır. Sandalağacı yağı, btiki uzmanları tarafından ciltteki akne ve benzeri pürüzler için ve dizanteri, bel soğukluğu gibi rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır .Evde yapılan sandalağacı kil maskesi, akne ve siyah noktaya sahip ciltler için oldukça faydalıdır. Solunum yetmezliği, bronşial astım ve karaciğer rahatsızlıklarında kullanılmamalıdır.

Hoş kokusu ve tıbbi yararlılıkları ve kaliteli ağaç dokusu sebebiyle ticari olarak da yararlanılmaktadır.

 

SIRADAKİ YAZIMIZ SARI KANTORON ÇİÇEĞİNİN MÜCİZEVİ ŞİFALI ÖZELLİKLERİNİ ANLATMAKTADIR… KESİNLİKLE OKUMALISIN 🙂

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “SANDAL AĞACI (Santalum album)”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close