BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERS-Ş

ŞAHTERE OTU

BOTANİK ALEMİNDE PEKTE BİLİNMEYEN ŞAHTERE OTUNUN YAPISI VE FAYDALARI

Şahtere otu

Şahtere otu; Şahteregiller familyasından; çok parçalı yapraklı, küçük, düzensiz, beyazımtırak veya pembe renkli çiçekleri olan otsu bir bitki cinsidir. 50 kadar türü vardır. En önemlisi tıbbi şahtere yurdumuzda yetişir. Vatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asyanın Türkiye, Horasan ve Türkistan bölgeleri olan bitki günümüzde Kuzey Amerika ve Avustralyada da yetişmektedir. Bahçe veya tarlalara ekilen tohumları fazla bir bakıma gerek kalmadan gelişir. Bitkinin kazık kökü, çiçek saplarına bölünen tek gövdesi, mavi-yeşil renkli, almaşık dizili ve çok parçalı minik yaprakları vardır.

Yaz mevsimi boyunca kırmızıdan mora, erguvaniye ve hatta pembe-beyaza kadar değişen renklerde küçük çiçekler açar. Bu çiçeklerden tek tohumlu minik meyvecikler verir.Mayıstan Ekime kadar Şahtere otu toplanarak gölgede kurutulur ve kaldırılır, şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir.

şahtere otunun faydaları

Karaciğer hastalıklarına, sarılığa, uyuz ve egzamaya, idrar söktürmeye, kanı temizlemeye, basura, damar sertliğine, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına, safra kesesi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve cilt hastalıklarına faydalıdır. sarılık, basurlar, yüz ve beden sivilceleri, su toplama, kabız, sirace, bağırsak tembelliği, fena ağız kokusu, verem, vayıflamada kullanılır. Haricen kızarmış şahtere otu gözlere banyo olarak kullanılmasında tavsiye eder

şahtere otu nasıl kullanılır

şah tereotu çayı

Şahtere otu; çiçek açtığı sürece (yani, yaz mevsimi boyunca) toprak düzeyinden kesilip toplanır. Bunlar güneşli olmayan havadar bir yerde kurutulur. 1-2 tatlı kaşığı kurumuş bitki üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon elde edilir. Bu infüzyondan istendiği kadar içilir. Ama, akne ve egzama iyileştirilmesinde, günde en az üç bardak içilmesi gerekir.

Şahtere otu hem kepeği önlüyor hem de cilde tazelik katıyor. Bu bitkinin saplarını beş dakika kaynatın. Daha sonra sabahları aç karnına, akşamları ise yatmadan önce için. Tüketirken bal veya şeker eklemeyin. En az bir hafta süren düzenli kullanımdan sonra olumlu etkileri görülmeye başlıyor. Konumuzla alakalı olarak ” Öksürük Gidermede Bitki Karışımları “ başlıklı yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulayarak, sağlıklı günler ve iyi okumalar dileriz.

BİR SONRAKİ MAKALE : ŞAKAYIK ÇİÇEĞİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close