BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERR

ROOİBOS BİTKİSİ (Fabaceae – Leguminosae )

ROOİBOS BİTKİSİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Rooibos bitkisi 

(Fabaceae – Leguminosae )

Rooibos bitkisi; Baklagiller ailesinden (Fabaceae , diğer adıyla Leguminosae ) olup Güney Afrikalı bir bitkidir. İğne gibi yeşil yapraklara sahiptir fakat işlendiğinde kırmızıya dönmektedirler. Rooibos bitkisi, Dünyada sadece Güney Afrika’nın Western Cape bölgesinde yetiştiriliyor.

Güney Afrika’nın batısında bulunan Cedarberg Dağları’nda yetişen iğne gibi yeşil yapraklara sahip fakat işlendiğinde kırmızıya dönen özel bir bitkidir. Kırmızı rengini  Kurutulduğunda alır ve fermantasyon süreci tadını daha da  zenginleştirir.

Balımsı ve karamelimsi bir tadı vardır. Rooibus sinirsel gerginliğe, alerjik rahatsızlıklara ve sindirim sorunlarına iyi geliyor. Güney Afrika’da geleneksel tıpta, astım, çeşitli dermatolojik problemler, kolit ve alerjilerin tedavisinde kullanılıyor.

rooibos bitkisinin faydaları

Yaşlanmayı geciktirici özelliği sayesinde bu bitkinin çay olarak tüketimi tüm dünyada hızlı bir şekilde artmıştır, Bitkinin 1990 yılında Japonya’da yapılan bir araştırma sonucunda sağlığa yararlı etkilerinin olduğu tıbben kanıtlanırken, o tarihten bu yana tüketiminin hızla artmıştır.

Cilt Sağlığı açısından: antioksidan ve hücreleri yenileyici özelliğine bağlı olarak egzama, güneş yanığı ve derideki alerjik reaksiyonlar gibi deri sorunlarına yönelik ideal bir çaydır. Nörodermik’te de etkilidir.

Rooibos içeriğinde doğal olarak bulunan aspalatin ve nothofagin antialerjik etken maddeler sahiptir. Bu maddeler aynı zamanda kramp çözücü ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile de bilinmektedir.

Alerji hastalığı olan kişilerde bağışıklık sistemi çok fazla histamin salgılar. Histamin ise hapşırma, astım, ishal gibi belirtilere neden olabilmektedir. Rooibos ve etken maddeleri sayesinde histaminin çıkışı frenlenmektedir. (Özellikle gıda, toz ve polen alerjilerinde etkilidir.)

Rooibos antioksidan ve flavonoidler bakımından zengindir ve diğer çaylardan daha yoğun miktarda içerir. Rooibos çayıyla ilgili sağlık bakımından henüz bilimsel bir ispat olmamasına rağmen, Rooibos’un sağlık üzerindeki faydalarıyla ilgili birçok araştırma yapılmaktadır. Quercetine, luteolin, isoquercetrin and rutin Rooibosta bulunan aktif anti-antioksidanlardır. Rooibos kafein içermez ve tanen oranı düşüktür

rooibos bitkisi nasıl kullanılır

rooibos çayı

Afrika’da asılardır ilaç olarak kullanılan Rooibos bitkisi aslen yerel bir kabile olan Koisan tarafından kullanılıyordu.

Roobios çayının diğer çaylardan en büyük farkı ise kafein içermemesi ve bu sayede çocuklar ve hassas mideye sahip insanlar tarafından da rahatlıkla içilebilir olmasıdır. Roybos çayı da diğer bitki ve meyve çaylarında olduğu gibi hazırlanır.

Taze suyu kaynatıp süzen poşetin üzerine eklenir. İsteğe göre olarak 3-5 dakika demlenmeye bırakılır. Çay sade olarak tüketilebileceği gibi biraz süt ya da limon ile de kullanılabilir. (Not: Roobios çayı uzun süre demlenebilir. Siyah çay gibi özelliklerini yitirmez).

SIRADAKİ YAZI  SABUN OTU İLE İLGİLİ BİLGİLER İÇERMEKTEDİR.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close