BİTKİLERR

ROKA (Eruca vesicaria)

roka

BİR ÖNCEKİ YAZIMIZDA RAVENT OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İNCELENMİŞTİR.

BU MAKALEMİZDE ROKA OTUNUN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI ELE ALINMIŞTIR. İYİ OKUMALAR…

ROKA (Eruca vesicaria)

Roka, Hardalgiller familyasından, tek senelik ve otsu bir bitkidir. Ana yurdu Akdeniz ülkeleridir ve buralarda doğal olarak yetişir. Ayrıca Avrupa ve Amerika’da da yaygın olarak kullanılmaktadır. Boyu 1 metreye kadar uzayabilir.

Rokanın çiçekleri sapın ucundadır. Rengi beyaza çalar, üzeri mor damarlıdır. Çok kokuludur. Yaprakları almaşık dizilişlidir.Yabani olarak doğada mevcut olduğu gibi tarım amacıyla da yetiştirilir. Kokulu bir bitki olan roka, C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir.

Tüysüz ve ince yapraklarının şekli ve rengi iklim koşullarına göre değişir. Rutubetli ortamlarda yaprağının kalitesi artar. Yapraklar taze olarak çokça kullanıldığı için toplanırken demetlenir ve yine demet halinde satılır. Ülkemizde de en çok taze yaprakları tüketilir.

Rokanın yaprakları yakıcı, lezzetli bir uçucu yağ ihtiva eder ve C vitamini taşır. C vitamini miktarı oldukça yüksek olup, 100 gram taze yaprakta takriben 150 mg kadar bulunur. Roka yaprakları daha çok sonbahar ve kış aylarında salata olarak kullanılır.

Rokanın faydaları

Roka idrar söktürür. Safrayı boşaltır. Öksürüğü keser. Roka iştah açıcıdır. Vücuda kuvvet verir. Mafsal iltihaplarını giderir. Cinsel gücü ve isteği arttırır.

Karında biriken suyu boşaltır. Mideyi ve böbrekleri çalıştırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Uyarıcıdır. Sıtma ateşini düşürür. Mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır.

Roka karaciğer ve dalak hastalıklarında faydalıdır. Karaciğer ağrılarını giderir, kanı temizler ve sarılığı keser. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Roka nasıl kullanılır

Rokanın yaprakları, kökü ve tohumları kullanılır. Kökünden ve tohumundan baharat üretilir. Baharatı yemeklere güzel koku ve tat vermek için kullanılır. Yapraklarının ise salatası yapılır.

Yeşil salata şeklinde yenen rokanın, tadı ve asitleri ile mideyi çalıştırdığını, hazmı arttırdığını, iştahı açtığını, böbrekleri çalıştırdığını,öksürük kesici, idrar söktürdüğünü ve karında toplanan suyun boşaltımında yardımcı olur.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: RAZİYANE 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close