BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERR

RHODİOLA ROSEA

BU MAKALE TIBBEN ETKİLERİ KANITLANMIŞ RHODİOLA BİTKİSİNİN FARMOLOJİK ÖZELLİKLERİNİ İÇERMEKTEDİR

Rhodiola Rosea

Rhodiola Rosea; Asya, İskandinavya, Doğu Avrupa ve Arctic çemberin soğuk dağlık bölgelerde ve Orta asya’da ve avrupa’daki dağlarda, soğuk ilklimlerde yetişen bir bitkidir.  Büyüme eğilimi küçük bir çalı bitkidir. Altın kök ya da gül kökü de denen rhodiola kökünün botanik adıdır. Avrupa ve Asya’nın kutupsal dağlık  bölgelerinde yetişen rhodiola rosea, ağırlıklı olarak Doğu Avrupa ve Asya’da tıp alanında kullanılmıştır. Rhodiola kökünün güzel kokulu kök çeşitleri ilaç olarak kullanılmaktadır. 40 yıllık bir periyod içinde 190’dan fazla çalışmaya konu olmuştur. Rhodiola kökünün güzel kokulu kök çeşitleri ilaç olarak kullanılmaktadır.

Rhodiola’ nın faydaları

Bilim adamları, stresin, bağışıklığı baskılayarak çeşitli fomlardaki bakteri ve virüs saldırılarına karşı direnci tahrip ettiğini bulgulamışlardır. Rhodiola rosea’nın adaptojenik, kardiyopulmonar koruyuculuk ve merkezi sinir sistemindeki aktivitelerinin öncelikle; beta-endorfinler gibi opioid peptitler ve monoaminlerin aktivite ve düzeylerini etkileme yeteneğinden geldiği düşünülmektedir. Farmakolojik çalışmalar; rhodiola rosea’nın merkezi sinir sistemindeki nörotransmiter aktivitesini canlandırdığı; nöropat yollarında anksiyete ve ruh durumunu kontrol eden norpinefrin, serotonin, asetilkolin ve dopaminin mevcudiyetini etkilediğini göstermiştir.

Rhodiola’ nın tıbbi etkileri

Bir çok deneysel araştırma;  rhodiolanın prostat sıvısını normalleştirdiğini, sertleşememe ve erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin idrarında 17-ketosteroidleri çoğalttığını tespit edilerek bu sorunların tedavisinde etkin olduğunu göstermiştir. Klinik deneyde, rhodiolanın genel sağlık durumunu iyileştirdiği, zihinsel yorgunluğu azalttığı, öğrenme ve hafızayı geliştirdiği gözlemlenmiştir. Araştırmalar ayrıca, yoğun fiziksel ya da zihinsel gerginlik sonrasında oluşan astenik koşullar için çok faydalı olduğunu göstermiştir.

Rhodiola çayı ve  kullanımı

Vücudun fiziksel ve zihinsel performansını arttırmaya yardımcı olabildiği bilinmektedir. Bu özellikleriyle yorgunlukla başa çıkmada yardımcı olarak kullanılmaktadır.Rhodiola rosea genellikle kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji ve depresyon gibi hastalıklar için tavsiye edilir.Rhodiola rosea, serotonin aktivitesini %30’lara kadar varan oranlarda yükseltebilen adaptojenik bir bitkidir. Çeşitli kimyasal, biyolojik ve fiziksel stres faktörlerine karşı dayanıklılığı yükselten yeteneği yüzünden Rus araştırmacılar tarafından adaptojen olarak kategorize edilmiştir. İddia edilen yararları içerisinde anti-depresan, antikanser, kardioprotaktif olması ve merkezi sinir sistemi geliştirmesi sayılabilir.

 

SIRADAKİ MAKALE ROOİBOS BİTKİSİNİ YAPISI VE ÖZELLİKLERİ ÜZERİNEDİR.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close