BİTKİSEL YAĞLARR

REZENE YAĞI

rezene yağının faydaları

 REZENE YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIMI

REZENE YAĞI

Rezene yağı, Rezene otu (Foeniculum vulgare) veya Arapsaçı, maydanozgiller (Apiaceae) familyasından iki metreye kadar boylanan iki yıllık kokulu otsu bitki türü. Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu’dur.  Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene bitkisinin yapraklarından buhar distilasyonu yöntemi kullanılarak elde edilmektedir. İçeriğinde anethol ve astragol gibi maddeler ihtiva eder.

Bileşimin en önemli meddesi Anethol’dur ve % 30-60 arsındadır. Bu anason ile aynı aromaya sahiptir. Ayrıca acı kafur’a benzer tat da bir madde daha vardır ki, buda fenchon’dur. bunun oranı uçucu yağda % 10-20 arasında değişir. Ayrıca Fosniculin ve methylchavicol bulunur. Meyve endospermi % 12-18 yağ, % 14-22 protein içerir. Genel olarak uçucu yağ oranı ile meyve uzunluğu arasında bir ilişki vardır.

Rezene yağının faydaları

Sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir.Mide rahatsızlıklarında kullanılır. Damar sertliğine karşı faydalıdır. İştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikayetlerini ve gazlarını azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü artırır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır.

Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir. Safran Yağı: Vücuda kuvvet verir. Sinirleri uyarır. Adet gecikmelerinde faydalıdır. Rahim hareketlerini arttırır. İştah açar. Sinir zayıflığını giderir. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir

Rezene yağı nasıl kullanılır

Regl ağlarından kurtulmak için bir bardak meyve suyunun içine 7-8 damla rezene yağı damlatarak içildiğinde kısa zamanda etkisini gösterir. Cildi besler ve cilt yüzeyindeki pürüzleri giderir.

Günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak tüketilir. Haricen yaraların üzerine sürülerek kullanılır.

BİR SONRAKİ MAKALE: KEKİK YAĞI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close