BİTKİLERR

REİSHİ – LİNGZHİ MANTARI (Ganoderma lucidum)

REİSHİ – LİNGZHİ MANTARININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Reishi veya Lingzhi mantarı

(Ganoderma lucidum)

Reishi veya Lingzhi (Ganoderma lucidum) Polyporaceae familyasından geleneksel Çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan yenilebilir bir mantardır.

Reishi mantarı yumuşak, altı odacıksız, belirgin bir sapı olmayan yumuşak, düz ve kırmızı cilalı bir şapkaya sahip olan bir mantardır. Mantarın yaşına göre alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır. Altında odacıkları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerden yayar.

Buruk bir tadı vardır. Reishi Japoncada ölümsüzlük anlamına gelir. Hastalıklardan uzak, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek ve her yaşta genç kalabilmek için Kırmızı Reishi mantarını siz de koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

Reishi mantarı, antibiyotiklerin henüz insanoğlu faydasına sunulmadığı uzak tarih boyunca belli başlı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bu mantarı düzenli olarak kullanma şansına sahip kişilerin daha uzun yaşadığı, genel olarak daha sağlıklı ve fiziksel olarak daha güçlü olduğu görülmüştür.

İlk antibiyotiklerin bir mantar türü olan penicilium mantarından elde edilmiş olması, mantarların insanlık tarihinde ne büyük etkilere sahip olduğunun en büyük göstergesi. Tifo, verem, zatürre gibi bakteriyel hastalıklar neredeyse tarihe karıştı, antibiyotiklere ulaştığımız müddetçe korkulacak hastalıklar olmaktan çıktılar.

reishi mantarı faydaları

Ayrıca Reishi mantarı;  antioksidan özelliği ile vücutta biriken toksinlerin atılmasına ve vücut için zararlı olan yağlardan arınmasına da yardımcı.

Bunların yanı sıra yürütülen bir çok bilimsel araştırma ve testlerin sonucunda reishi mantarının yüksek tansiyon, prostat kanseri, solunum, bronşit gibi vücudu etkisi altına alarak vücut direncini düşüren hastalıklarla başetmede de tercih edilen ve  doğada yetişen en etkili tıbbi bir mantar türü olduğunu gösteriyor.

kalp için reishi mantarı

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile genetik, bulaşıcı ve yaşlanmaya bağlı gelişebilen birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Böylelikle kalp krizi ve spazmı, damarlarda tıkanma, felç gibi risklerin önlenmesinde etkilidir.

Kanser riskine karşı koruyucu etkileri vardır. Kanser yönünden risk grubunda olan kişilerin (ailesinde kanser vakası olan, yoğun stres altında veya yoğun hava kirliliği ortamında çalışan, işi gereği radyasyon ve/veya kimyasallara maruz kalan) özellikle kullanması önerilir.

Vücutta biriken toksinlerden arınmayı kolaylaştırır. Kandaki oksijen miktarının artmasına ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Böylelikle cilde gelen oksijen ve besin miktarında yükselme ve cilt üzerinde iyileştirici etkiler gözlemlenebiliyor.

Sürekli kullanımda stres seviyesinde azalma ve uyku düzeninde düzelme görülür. Hücre yenileyici özellikleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) etki gösterir.

reishi mantarı nasıl kullanılır.

reishi mantarı çayı

Buruk tadı yüzünden genellikle taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır. İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta yaklaşık 2 saat kadar kaynatılır ve hemen kullanılır.

İçerdiği yüksek miktarda antioksidan sebebi ile hemen kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini büyük ölçüde yitirir. Reishi çayında kullanılacak su miktarı, mantar miktarına göre belirlenir.

5 grammantara kadar 3-4 su bardağı su yeterlidir ancak 10 grama kadar mantar için 4-5 su bardağı su kullanılması gerekebilir Kırmızı reishi mantarı çayını içecek olan hasta, kaynatma sonrasında elde edilen çayı 2 saat içinde tüketeceği için karar her hastaya göre değişebilir.

Bir hasta, midesi bulandığı için 1 bardaktan fazla sıvı  içemezken başka bir hasta yoğun tadı nedeniyle toplam 2 bardak olarak içmeyi tercih edebilir. Burada karar tamamen hastalara kalmaktadır.

Ayrıca, reishi çayı taze sıkılmış asidik olmayan meyve suları ile karıştırılabileceği için reishi çayında kullanılacak suyun miktarı tamamen hastaya göre değişebilecek bir karardır. Önemli olan kaç gram mantar kullanıldığıdır.

SIRADAKİ MAKALEMİZ REZENE OTUNUN ŞİFALI VE POSTYAPISAL ÖZELLİKLERİNİ İNCELEMEKTEDİR.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close