Bitkisel Yağlar

RAZİYANE (Foeniculum vulgare)

raziyane RAZİYANE (Foeniculum vulgare)

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE ROKANIN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

BU YAZIMIZDA RAZİYENİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

RAZİYANE

(Foeniculum vulgare)

Raziyenin , maydanozgiller familyasındandır. Sarı renkte çiçek açar. Çiçekleri salkım biçimindedir. Meyvesi arpa görünümünde, arpadan daha küçük, daha sarı ve cılızdır. Anasona benzer kokusu vardır. Anasondan daha tatlıdır. Kendine has kokusu olan yıllık bitkidir.

Raziyene ülkemizde Akdeniz, Ege, İç Anadolu bölgelerinde tarla ve bahçelerde yetiştirilir. Yabani olarak ise işlenmemiş arazilerde, tarla kenarı ve boş arazilerde bulunur. 1-2 m. boyunda, gövdesi dallı, dalları çalı görünümde ve yaprakları iplik şeklindedir.

Raziyenin faydaları

Mideye kuvvet verir. Yemeği hazm etmenize yardımcı olur. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Kadının sütünü artırır. Ayrıca, gözler için de yararlıdr. Kansızlığı giderir. Sinir ve ağrıları yatıştırır.

Baobabyagi RAZİYANE (Foeniculum vulgare)

Kalp hastalıkları, romatizma ve üremi’de faydalıdır. Raziyane’yi meyan kökü mathubunda veya maydanoz suyunda kaynatıp içmek; böbrek ve mesanenin çeşitli hastalıklarına faydalıdır. Yılan zehirini izale eder.

Yılanlar, raziyane bitkisini meşhur etmişlerdir. Yılanlar inlerinden çıktıktan sonra gözleri görmez. Kokusundan raziyaneyi bularak gözlerine sürer ve böylece gözleri açılır. Bu yüzden raziyane, göz hastalığı için faydalıdır.

Raziyene otu nasıl kullanılır

Raziyene bitkisinde bulunan yapraklar, tohum ve soğanı yemeklerde ve baharatlarda kullanılmaktadır, ayrıca kurutulmuş tohumları ve yaprakları çayı yapılarak faydalarından ve etkilerinden yararlanılır.

Raziyene tohumu

Raziyene tohumunu iyice ezip, sıcak sütle karıştırıp memede olan küçük çocuklara içirseler nefes darlığı ve öksürüklerine gayet faydalıdır. Kovuk ve böbrekde soğuktan olan ağrıları giderir. Zehirli haşerat sokmasına da iyidir. Raziyane kökü bal ile karıştırılı kuduzun ısırdığı yere takı edilse, gayet faydalıdır.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: SARIMSAK

 

Paylaş / Yer imi

Doa Kozmetik

RAZİYANE (Foeniculum vulgare) Hakkında Yapılan Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

doayagreklam.gif (300×250)

Facebook Takip Et

Rastgele Yazılar

BAOBAB AĞACI – BAOBAB YAĞI (Adansonia)

BAOBAB AĞACI – BAOBAB YAĞI (Adansonia)

17 Şubat 2013 | Yorum Yok
CALPA YUMRUSU (Exogonium purga Bentham)

CALPA YUMRUSU (Exogonium purga Bentham)

22 Mayıs 2013 | Yorum Yok
DOMATES (Solanum lycopersicum)

DOMATES (Solanum lycopersicum)

2 Temmuz 2013 | Yorum Yok

Twitter Takip Et

Trend

porno