BİTKİLERR

RAZİYANE (Foeniculum vulgare)

raziyane

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE ROKANIN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

BU YAZIMIZDA RAZİYENİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

RAZİYANE

(Foeniculum vulgare)

Raziyenin , maydanozgiller familyasındandır. Sarı renkte çiçek açar. Çiçekleri salkım biçimindedir. Meyvesi arpa görünümünde, arpadan daha küçük, daha sarı ve cılızdır. Anasona benzer kokusu vardır. Anasondan daha tatlıdır. Kendine has kokusu olan yıllık bitkidir.

Raziyene ülkemizde Akdeniz, Ege, İç Anadolu bölgelerinde tarla ve bahçelerde yetiştirilir. Yabani olarak ise işlenmemiş arazilerde, tarla kenarı ve boş arazilerde bulunur. 1-2 m. boyunda, gövdesi dallı, dalları çalı görünümde ve yaprakları iplik şeklindedir.

Raziyenin faydaları

Mideye kuvvet verir. Yemeği hazm etmenize yardımcı olur. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Kadının sütünü artırır. Ayrıca, gözler için de yararlıdr. Kansızlığı giderir. Sinir ve ağrıları yatıştırır.

Kalp hastalıkları, romatizma ve üremi’de faydalıdır. Raziyane’yi meyan kökü mathubunda veya maydanoz suyunda kaynatıp içmek; böbrek ve mesanenin çeşitli hastalıklarına faydalıdır. Yılan zehirini izale eder.

Yılanlar, raziyane bitkisini meşhur etmişlerdir. Yılanlar inlerinden çıktıktan sonra gözleri görmez. Kokusundan raziyaneyi bularak gözlerine sürer ve böylece gözleri açılır. Bu yüzden raziyane, göz hastalığı için faydalıdır.

Raziyene otu nasıl kullanılır

Raziyene bitkisinde bulunan yapraklar, tohum ve soğanı yemeklerde ve baharatlarda kullanılmaktadır, ayrıca kurutulmuş tohumları ve yaprakları çayı yapılarak faydalarından ve etkilerinden yararlanılır.

Raziyene tohumu

Raziyene tohumunu iyice ezip, sıcak sütle karıştırıp memede olan küçük çocuklara içirseler nefes darlığı ve öksürüklerine gayet faydalıdır. Kovuk ve böbrekde soğuktan olan ağrıları giderir. Zehirli haşerat sokmasına da iyidir. Raziyane kökü bal ile karıştırılı kuduzun ısırdığı yere takı edilse, gayet faydalıdır.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: SARIMSAK

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close