BİTKİLERR

RAVENT (Rheum rhabarbarum)

ravent

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE RATANYA KÖKÜNÜN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİ İNCELEDİK.

BU YAZIMIZDA RAVENT BİTKİSİNİ YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI ELE ALINMIŞTIR.

RAVENT

(Rheum rhabarbarum)

Ravent , kuzukulağıgiller familyasından, yaprak sapı etli, yaprak ayası süslü çok yıllık otsu bitki.Yaprakları toksik olmasına karşın, yaprak sapı  beslenme ve tıpta kullanımı nedeniyle dünyanın pek çok yerinde yetiştirilmektedir.

Ravent kökleri ilaç yapımında kullanılır. Taze sürgünleri ve genç yapraklarından da sebze olarak faydalanılır. İçeriğinde Tanen vardır. Kokusu kendine hastır. Tadı acıdır. Ravent 1-2 m boyunda çok yıllık oldukça güçlü bir bitki olup ilk 3 – 4 yıl çiçek açmaz ve bütün gücünü köklere verir. Yaprakları oldukça büyüktür ve boyu 1 metreyi bulabilir.

 

Özellikle Batı Avrupa mutfaklarında ve Geleneksel Çin tıbbında kullanım alanı bulmaktadır. Ravent Türkiye’de yetiştirilmemekte ve sınırlı çevrelerce tanınmaktadır.

Raventin faydaları

İştah açar. İshali keser. Vücudu kuvvetlendirir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Çok miktarda kullanılırsa ishal yapar. En iyisi kurtsuz olanıdır, karaciğer tıkanıkla­rını açar, müzmin sıtma ve vücudun su toplamasına (siroz) karşı faydalıdır.

Ravent nasıl kullanılır

Ravent çayı

Ravent çayı, 1 kaşık kurutulmuş bitki kökü 1 bardak su içinde önce kaynama noktasına kadar ısıtılıp sonra ateş kısılarak 10 dakika daha ısıtılması sürdürülür. Böylece hazırlanan çaydan, sabah ve akşamları olmak üzere, günde iki kez birer bardak içilir.

Uyarı: Ravent kökü, idrarı sarı ya da kırmızı renge boyayabilir. Basuru olanlarda ve hamilelerin kullanılması zararlıdır.

Ravent şurubu

Ravent şurubu 90 gr parçalanmış ravent kökü, 500 ml suda 12 saat tutulur. Bu müddetin sonunda bezden süzülür. Ayrılan sıvı kısma ağırlığının iki misli şeker konulur, bir taşım kaynatılır ve sıcak iken bezden süzülür.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: ROKA

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close