MEYVELERP

PORTAKAL (Citrus sinensis)

portakal

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ PITIRAK OTU ÜZERİNE HAZIRLANMIŞTIR.

BU MAKALEMİZDE PORTAKAL MEYVESİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI ÜZERİNDE DURULMUŞTUR. İYİ OKUMALAR…

PORTAKAL

(Citrus sinensis)

Portakal , Turunçgiller ailesinden bir ağaç ve onun meyvesine verilen addır.Portakal ağacının boyu 2-10 m. arasında değişir. Yaprakları sert dayanıklı ve düz kenarlıdır. Kabuğunun altında sarımtırak, bazılarında ise kırmızı renkte sulu ve dilimli bir öz bulunur. Kabuklarından portakal esansı elde edilir.

Çiçeklerinden de portakal çiçeği esansı yapılır. Başta C vitamini olmak üzere P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır, çinko, demir ve manganez mineralleri ile protein de bulunur.

Ülkemizde Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz (Rize çevresi)ayrıca Kıyı Ege’nin güneyi, Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23° ila -3 °C arasında olan yerlerde yetiştirilir.

Portakalın faydaları

Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir.

Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar.

Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.

Portakal nasıl kullanılır

Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçeklerinden de portakal çiçeği esansı yapılır.

portakal çayı

Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır. 1 tatlı kaşığı kuru portakal kabuğu üzerine 250 ml sıcak su eklenir 5 dk hafif ateşte kaynatılır.süzülüp içilir.

Portakal Çiçeği Yağı

Cildin güzel olmasını sağlar, cildi sıkılaştırır, sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır. Kırışıklık ve deri çatlaklarında sorunlu bölgeye masaj, stres, uykusuzluk ve migrende masaj, banyo ve buğu, adet öncesi gerginlikte masaj ve banyo yapıldığında faydalı olmaktadır. Bir çay bardağı suya 3 damla damlatılarak günde 3 defa alınır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır. Devamı için tıklayınız

SIRADAKİ MAKALEMİZ: RATANYA OTU VE KÖKÜ

 

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close