BİTKİLERP

PITIRAK OTU (Arctium Lappa L.)

pıtırak otu

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE PİRİNCİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI ELE ALINMIŞTIR.

BU YAZIMIZDA DULAVRAT OTU OLARAKTA BİLİNEN PITIRAK OTUNUN FAYDALARI ELE ALINMIŞTIR.

PITIRAK OTU

(Arctium Lappa L.)

Pıtrak otu ;50-180cm boyunda dikine yükselen oldukça sık çat-laşan gövdenin içi dolu dışı kırmızımsı kahve renkli iki yıllık bir bitkidir.

Pıtrak otunun yaprakları yumurta veya kalıp şeklinde olup alt yaprakları oldukça büyük olup 30-50cm büyüklüğünde olabilir ve yukarıya doğru oldukça küçülür.Vatanının Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinin olduğu ve buradan Amerika’ya taşındığı bilinmektedir.

Pıtırak otunun faydaları

Kanı temizler. İdrar söktürücüdür.Hafif müshil etkisi vardır Bedeni güçlendirici bir toniktir. Terleticidir. Gut hastalığına karşı olumlu etkisi görülür.

Sindirim ve safra salgılarını artırarak sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar. Yaprağının Faydaları; Yağlı ve akneli ciltlere iyi gelir. Saçlardaki kepeği keser.

Pıtırak otu nasıl kullanılır

iki yıllık olan pıtırak otu  kökleri nisan-mayıs veya eylül-ekim aylarında sökülerek çıkarılır ve güneşli gölgelik havalı bir yerde kurutulur. Pıtrak kökü hemen küflenebilir, bu nedenle dikkat etmek gerekir. Kökler kurutulurken sıcaklığın 40˚yi geçmemesi gerekir aksi halde birleşimindeki eterik yağı kaybeder.

Pıtırak otu çayı

Kurutulmuş ve ince kıyılmış Pıtrak kökünden 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir, 5-10dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. İkinci ve daha etkili metot ise mazerasyondur buda pıtrak kökünden 2 kahve kaşığı akşamdan demliğe konur üzerine 300-500ml soğuk su ilave edilir. 5-10 saat sonra kaynatıldıltan sonra süzülerek içilir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ : PORTAKAL

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close