BİTKİLERP

PİRİNÇ ( Oryza satica)

pirinç

BİR ÖNCEKİ YAZIMIZDA PATLICANIN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İNCELENMİŞTİR.

BU MAKALEMİZDE PİRİNCİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ ELE ALINMIŞTIR. İYİ OKUMALAR…

PİRİNÇ ( Oryza satica)

Pirinç ;  buğdaygiller familyasından mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılan otsu bir bitki türü.  50-80 cm. kadar boylanabilen bu bir yıllık bitkinin her başakçığında, altı erkek organı bulunan bir çiçek açar. Döllenen çiçekle olgunlaşan taneye, pirinç ya da çeltik adı verilir.

Kurutulup tüketime sunulan pirincin geniş bir kullanım alanı vardır: Dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır.En çok Muson Asyası’nda yetişir. Nişasta açısından zengin bir besin olan pirinç, içerdiği kalori ile miktarı ile çok iyi bir enerji kaynağıdır. 100 gr. kuru pirinç yaklaşık 360 kalori içerir.

Ayrıca, B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir. Pirincin besin değeri kabuğu alındığında azalır. Bu nedenle besin değerlerini koruması ve daha yararlı olması için kepekli pirinç tercih edilmelidir.

Pirincin faydaları

Pirinç , vücut gelişimini destekler. Vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Doyurucudur. Zihni açar. Yüksek tansiyonu düşürür. Hazmı kolaylaştırır. Vücuttaki fazla suyu çekerek vücudun toksit maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur ve ishali de keser. Pirinç , içeriğinde bulunan kanser önleyici maddeler sayesinde başta bağırsak kanseri olmak üzere kansere koruyucudur. Kandaki kolesterol oranını azaltıcı etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucudur. Ayrıca, böbreklere faydalıdır.

Pirinç nasıl kullanılır

Pirinç, başta pilav olmak üzere dolma gibi yemeklerin yapımında kullanılır. Süt ile pirişilip yenirse cinsel gücü arttırır. Pirinç unu yaraları kurutmak için kullanılır. Pirinç kaynatılıp suyu cilde sürülür ve kuruyuna kadar bekledikten sonra gül suyu ile cilt temizlenirse cilde beyazlık ve canlılık verir.

Pirinç kepeği yağı

Pirinç kepeğinin diğer tahıl kepeklerinden farkı oldukça zengin besleyici bileşenlere sahip olmasıdır. Bileşimini yüzde 35-60 nişasta, yüzde 15-22 yağ, yüzde 15 protein, yüzde 30 diyet lif ve yüzde 7-9 mineral maddeler oluşturur.

Pirinç kepeği yağının renk ve kokusu çeşitli fiziksel etkenlere göre kısmende olsa değişiklik gösterebilmektedir. Yağı alınacak bitkinin yetiştiği toprağın özellikleri, yetiştiği ortamın iklim şartları, bitkinin toplama zamanı, kurutulma şartları bitkisel yağın renk ve kokusunu etkilemektedir.

SONRAKİ MAKALE: PITIRAK OTU

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close