BİTKİLERP

PELİT AĞACI (Quercus) (Anadolu palamut meşesi )

PELİT AĞACININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Pelit ağacı (Quercus)

(Anadolu palamut meşesi )

Pelit ağacı (Quercus) (Anadolu palamut meşesi ) kayıngiller (Fagaceae) familyasından doğal olarak Anadolu’da yetişen pelit ağacı alt türüdür.

Anadolu’da ve Yunanistan’da yaygın olarak yetişir.25 m. boya ve2 m. gövde çapına erişebilen geniş tepeli ağaçlardan, 3-5 m. boya sahip çalılara kadar değişen türleri vardır. Bazı uzmanlar tarafından tür düzeyinde Quercus macrolepis olarak adlandırılır.

Pelit ağacı meyveleri3 cm kadar uzunlukta silindir şekilli, açık kahverenkli ve buruk lezzetlidir. Palut, pelit, palıt gibi isimlerle de bilinir. Esas olarak palamut, pelit ve kadeh (kupula) olmak üzere iki kısımdan meydana gelir. İki kısma birden palamut adı verilir.

Pelit, silindirik şekilli, takriben2 cm uzunluğunda, ucu basık ve beyaz tüylüdür. Kadeh ise 2–6 cm çapında olup, üst kısmı tırnak denilen üzeri tüylü, uzun, kalın ve kıvrık veya yatık çıkıntılarla örtülüdür.

Türkiye’deki bütün ormanlarda karışık halde, bazen de ayrı orman halinde bulunur. Özellikle Trakya’da, Marmara ve olu dolaylarında pelit ağacına bol rastlanır. Yetiştiği bölgelerde bazen meşe palamudu, bazen de palamut ağıcı diye isimlendirilir.

pelit ağacı – meyvesinin faydaları

Pelit doku bakımından kestaneye benzer. Ancak, tadı acı olduğu için hayvan yemi olarak değerlendirilir. Meşe, alakabak kuşu ve sincabın kışın yemek için toprağa gömdüğü ya da kendiliğinden toprağa karışan pelitlerden ürer.

Pelit Meyveleri gallik tanen taşır. Tanen miktarı pelitte % 6-10, kadehte % 27,5, tırnakta % 34-50 arasındadır. Ayrıca meyvelerde şeker de bulunur. Pelitte % 9, olgun olmayan palamutta % 4,3, kadehte % 2,7 şeker vardır.

Kabızlık yapıcı etkisinden dolayı ishal vakalarında, Mikrop öldürücü ve kanama durdurucu etkisinden dolayı açık yaraların sarılmasında, İltihap giderici olarak boğaz, göz, karaciğer iltihaplanmalarında, Yine kanama durdurucu özelliği açısından mide kanamalarında,

Damarlar üzerindeki yatıştırıcı etkisinden dolayı basur gibi rahatsızlıklarda, Egzama ve arpacık gibi hastalıklarda bolca kullanılmaktadır.

pelit meyvesi nasıl kullanılır

Ağır ishallerde1 grampelit tozu günde 2–3 kere yutulabilir.Taze veya kavrulmuş pelit meyveleri ishal durdurucu olarak kullanılır. Ayrıca hayvan yemi olarak da yer yer kullanılır. Kabuğu soyulduktan sonra kavrulmuş olan palamut, toz edilerek kahvesi yapılabilir.

Tadlandırılarak midevî ve ishal durdurucu olarak istifade edilir. Boya ve deri sanayiinde de kullanılır. Pelit meyvesi ve kabuğu kaynatılıp, balla tatlandırılıp içildiğinde, boğaz iltihabı, karaciğer iltihabı, göz iltihabına faydalı olur. İshali keser, anjin, basur, mide yanması, mide kanamsı, gastrit, ağız yaralarına faydalıdır.

kahve yapımında pelit

Pelit; ayrıca kahve yapımında da kullanılmaktadır. İkram için hazırlanan kahvelerden farklı olan palamut kahvesi genelde şifa bulmak maksadıyla tüketilmektedir.

mide hastalıklarında pelit meyvesi

Özellikle iç hastalıklarında( mide yanması, gastrit, ülser vb) 15 gr. palamut kahvesi 1 lt. Suda kaynatılır bal veya pekmez ile tatlandırıldıktan sonra günde 2–3 bardak içilir. Pamuk mazısı denilen bir tür yaraların üzerine sarılarak mikroplara karşı koruma sağlanılır.

SIRADAKİ MAKALE: PELİT YOSUNU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “PELİT AĞACI (Quercus) (Anadolu palamut meşesi )”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close