BİTKİSEL YAĞLARP

PELESENK YAĞI

pelesenk yağının faydaları

 PELESENK YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIM BİÇİMİ

PELESENK YAĞI

Pelesenk yağı, pelesenk ağacı ;  karayip adaları,Güney Asya, Uzak Doğu ve Amerikada yetişen  10-15 m.büyüklüğünde bir ağaç türüdür. Sert oval damarlı ve kenarları dişli yaprakları vardır. Ağacı çizilerek reçinesi elde edilir. Çok yıllık ağaçtır. küçük çiçekleri olan bu ağacın gövdesinden, yaralama yöntemiyle elde edilir. İçeriğinde Reçine ve saponinler bulunur.

Pelesenk Yağının faydaları

Öksürüğü keser. Balgam söktürücüdür. Nefes darlığına ve vereme iyi gelir. Gözün görme gücünü arttırır. Göz kararmalarını giderir. Bağırsak iltihabında faydalıdır. Adale sertleşmesine iyi gelir. Romatizmal ağrılarda ve kemik ağrılarında masaj yapılarak kullanılır. Yara izlerine iyi geldiği bilinir.

Oldukça iyi bir ağrı kesici olan pelesenk yağı özellikle romatizma ve migren ağrıları için birebir. Romatizmal ağrılar için pelesenk yağı Hardal tohumu dövülüp, bal ile karıştırılarak yenir.pelesenk yağı nasıl kullanılır

pelesenk yağı nasıl kullanılır

Şakaklara ve alın bölgesine yağlar su ile yada ıslak pamuğa dökülerek (seyreltilerek) masaj yapılır. Gün içerisinde sabah akşam yada 2 defa pelesenk yağı  çay bardağı boyutundaki bir kaba yada kesme şekere 2-3 damla damlatılarak kullanılabilir.

SONRAKİ MAKALE: PELİN OTU YAĞI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close