BİTKİSEL YAĞLARP

PATCCHOULİ YAĞI

paçuli yağı nedir

 PATCCHOULİ YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIMI

PAÇULİ YAĞI ( Patchouli oill )

Patchouli yağı, Asya’nın tropikal bölgelerde bulunan, Pogostemon cablin ağacının kuru yapraklarından ekstraksiyon yöntemi ile elde edilir. Odunsu, topraksı ve tatlı kokusu vardır. Az miktarda kullanıldığında bile uyarıcı etki gösterir. Antiseptiktir. Aromaterapide; yorgunluk,

gerginlik, stres, yanık, kepek, akne, egzama gibi durumlarda ve yağlı ciltler veya saçlı deride kullanılabilir.

Patchouli yağı %45 oranında paçulen, %40 paçulol, azulen ve evgenol içerir. Yoğun toprak ve kök nüanslı ağaç-ot aromasına sahiptir. Bu yağ, sinir sistemine olumlu etki gösterir.

Patchouli yağının faydaları

Akne, mantar, çatlak, egzama, kepeklenme, kırışıklık, yağlı cilt ve saçlarda sorunlu bölgeye masaj şeklinde uygulanır. Papatya Yağı: Ateşi düşürür. Ağrıları keser. Spazmı çözer. Terletir. Sinirleri yatıştırır. Bağırsak gazlarını giderir. Vücuda rahatlık verir. Boğaz bademcik ve diş etlerinin iltihaplarını giderir. Bel ve baş ağrılarını geçirir. Mikropları öldürür. Sinirleri yatıştırır. İştahı açar. Basur ağrılarını da azaltır. İdrar artırıcıdır. Ülsere karşı faydalıdır. Hassas ve kuru ciltler için tavsiye edilir.Yumuşatıcı ve rahatlatıcıdır. Akne tedavisinde kullanılır.

Saç dökülmesinde ve saç bakımı için faydalıdır. Baş, sırt ve diş ağrılarında banyo,masaj ve buğu,yanık, mantar ve egzamada cilde sürme, sinir gerginliği ve aşırı kızgınlıkta banyo, masaj buğu, saman nezlesinde buğu, regl ağrılarında sırt ve karın bölgesine günde 2-3 kere masaj, kaşıntı ve menepoz problemlerinde tüm vücuda masaj ve banyo, cilt problemlerinde ise buğu şeklinde uygulanmakta ve iyi geldiği bilinmektedir

Patchouli yağının kullanımı

Dahilen ; günde 3-5 damla 1 fincan suya damlatılarak içilir. haricen ise Patchouliyağı ile  cilde masaj yapılabilir. Yağlı paçuli yağının faydalarıciltlerde, Patchouli esansiyel yağının bir kaç damlasının eklendiği soğuk su ile yüz yıkamak,  cildin rahatlamasını sağlarken , Patchouli esansiyel yağının cilt nemlendiricilerine eklenmesi nemlendiricinizin kalitesini arttırırken hoş kokusuyla ferahlık duygusu yaratır.

bir küvet dolusu sıcak suyun içine  10-15 damla Paçuli uçucu yağ damlatılması  vücudun ve aynı zamanda zihin yatışmasını sağlayarak stresten uzaklaştırır.

BİR SONRAKİ MAKALE: PELESENK YAĞI için tıkılayıver

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

2 thoughts on “PATCCHOULİ YAĞI”

  1. Paculi bitkisi yagi veya kokusu satin almak istiyorum. Bana yardimci olabilirmisiniz. Fiatlari hakkinda bilgi yazarsaniz sevinirim.

  2. tefarik olarak Tr de arayabilirsiniz.

    tefarik yağı ,kokusu esans olarak da her yerde var.

    parfüm olrak tom ford ürünlerde var,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close