BİTKİLERP

PATATES (Solanum tuberosum)

patatesBİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE PANCARIN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İNCELENMİŞTİR.

BU YAZIMIZDA PATATESİN FAYDALARI VE KULLANIMINA DAİR BİLGİLER ELE ALINMIŞTIR.

PATATES

(Solanum tuberosum)

Patates , patlıcangiller  familyasından yumruları yenen otsu bitkidir. Boyu 70-80 cm’ye varan, beyazımsı pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç zehirli otsu bir bitkidir.  Bol miktarda C ve B vitaminleri ile potasyum ve kalsiyum içeren patates, protein, bakır, demir ve fosfor da içerir.

Patatesin anavatanı Amerika’dır. Ülkemizin her bölgesinde bahçe ve tarlalarda yetiştirilen bir kültür bitkisidir. Birkaç türü yetiştirilir. Yıllık yumrulu bitkidir. Yumruları yuvarlak ve 3-10 cm. büyüklüktedir. Yaz sonunda olgunlaşan yumrusunun dış kısmı kabuklu içi beyaz veya sarı renktedir.

Patates nişasta bakımından zengin olduğundan önemli bir besin maddesidir. Patateste nişastadan başka belli bir oranda protein de bulunur; nişasta %20, protein %2’dir. Besin değeri 90 kaloridir. Bitkinin toprak üst kısımlarında zehirli alkaloidler bulunmasına karşılık yumruları zehirli değildir.

Patatesin faydaları

Şeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinde yararlıdır. Karaciğer şişliğini de giderir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Damar şişliğinde faydalıdır.

Sert bir şey yutulduğu zaman yabancı maddenin vücuda zarar vermeden çıkartılmasını sağlar. Patates yemek basur memesi, yanık ve çıbanların ağrılarını geçirir.

Bağırsak şişliğini ve basur ağrılarını azaltır. El ve ayak çatlaklarına iyi gelir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Böbreklere faydalıdır. Normal ve kuru ciltler için yararlıdır.

Patates nasıl kullanılır

Patates lapa haline getirilip yanıkların üzerine konursa hem ağrıyı hafifletir hem de iyileşmesini hızlandırır. Patatesin kabuklarını kalın soymak besin değerlerinin azalmasına neden olacağından kabukları ile yemek ya da mümkün olduğunca ince soymak gerekir.

Kandaki şeker miktarını düşürür. Özsuyunu içmek faydalıdır. Rendeleyip öz suyu çıkarılıp, günde 3 çay bardağı aç iken içilirse ülsere faydalıdır. Ülserliler aç karnına birer adet haşlanmış patates yerse çok faydasını görür. Özsuyuna limon sıkılıp günde 3 fincan aç iken içilmeye devam edilirse faydalıdır. Havuç
suyuyla karıştırılıp içilebilir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: PATLICAN

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close