GRİBAL SORUNLARDA BİTKİSEL UYGULAMAR

Öksürük ve Bitkisel Tedavi

Öksürük ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

öksürükÖksürük;  özellikle kış aylarında, yaşanan bir rahatsızlıktır bir rahatsızlıktır. Ancak bunun yanında, Solunum yollarına giren yabancı maddeleri ya da içeride oluşan bronş salgısı, kan, balgam gibi patolojik maddeleri dışarıya atmak için bir refleks biçiminde ortaya çıkar.

Öksürük nedenleri arasında sadece akciğerlerden kaynaklanan sebepler yoktur. Sinüslerden, kulak zarı, mide, akciğer zarı ve diyaframdan kaynaklanan öksürükler olabilir. Evlerde olan  akarlar, polenler, bronşit, soğuk algınlığı gibi sebeplerde öksürüğün gelişiminde rol oynarlar. Nadir de olsa, solunum yolu enfeksiyonu olmadan gelişen ruhsal sorunlardan ve histeriden kaynaklanan öksürüklerde vardır.

Öksürüğe karşı önlem olarak, ilk yapılması gerekenler: Hastanın bulunduğu  odayı havalandırmak ve nemlendirmek olmalı. Hasta ise, bol sıvı tüketmeli, özellikle, bitki çayları içmelidir. Öksürüğün sebebinin bilinmesinde fayda var. tedavi noktasında ise, basit bir dizi yöntemlerle hem ciddi boyutlara ulaşma tehlikesi bulunan öksürük sorunlarını hemde basit nedenlerle oluşmuş öksürük nöbetlerini bitkisel metodlarla kolaylıkla tedavi edebilirsiniz. Zncak Bitkisel metodlara geçmeden Önce en sık karşılaşılan Öksürük çeşitlerine kısaca bir göz atalım.

Kuru Öksürük

Kuru Öksürükte, öksürük sesi yalnızca ses tellerinin titreşimiyle oluşur. Hasta balgam çıkarmaz. Bu tip öksürük genellikle şu durumlarda görülür:

a) Balgam oluşturmayan -gırtlak, soluk borusu ve bronş iltihaplarında;

b) Plörezi gibi akciğer zan hastalıklarında.
Veremin başlangıç döneminde görülen kesik öksürük de bir tür kuru öksürüktür.

Balgamlı Öksürük

Ses tellerinin gerilmesiyle ortaya çıkan sese balgam parçacıklarının solunum yolları boyunca hareketiyle oluşan sesler de eklenir. Değişik miktarlarda da olsa balgam her zaman vardır, ama hastanın küçük çocuk, yaşlı vb. olması gibi durumlarda öksürükle dışarı çıkarılamaz, yutularak mideye gider. Öksürüğün kuru ve balgamlı olmak üzere başlıca iki tipi vardır. Ama öksürük bunlardan farklı olarakta ortaya çıkabilir.

Nöbet Halinde Öksürük

Derin ve gürültülü bir soluk almayla kesilen, arka arkaya şiddetli öksürüklerden oîuşur. Tipik olarak boğmacada görülür, ama bronş mukozasının zedelendiği durumlarda ya da solunum yollarına yabancı cisimler kaçtığında da ortaya çıkabilir.

Öksürüğe Gidermede Bitkisel Karışımlar

Zencefil, Karabiber, Bal, Limon, Tarçın

1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz Zencefil, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 çay kaşığı toz tarçın ve yarım limonu karıştırarak gün içerisinde öğün aralarında mide boşken günde 2-3 tatlı kaşığı tüketerek öksürüğün tahriş edici etkisini azaltabilirsiniz.

Toz Karabiber ve Bal

Yürütülen birçok çalışmada bağışıklık sistemini güçlendirici, kanser karşıtı, yangı ve spazmları iyileştirici etkileri ortaya konulan toz karabiberin, öksürüğe karşı meyvesini demleyerek gargara yapabilirsiniz. Ayrıca yine tane karabiberi ılık suda demleyip 1 tatlı kaşığı bal ilavesiyle içebilirsiniz. Fakat reflü, gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarınız varsa bu çaydan sınırlı tüketmeniz gerekiyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireyler günde 2-3 tatlı kaşığı kadar tüketebilir.

Meyan Kökü, Şahtere, Zencefil

1 tatlı kaşığı öğütülmüş Meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ve 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 bardak kaynatılmış suyun içerisine ilave ederek 3-5 dakika demleyin. Bu çayı gün içerisinde 2-3 fincan kadar tüketilebilirsiniz.

Ebegümeci Limon ve Zeytinyağı

Ebegümecini buharda pişirip, içerisine limon ve zeytinyağı ilave edin. Öğünlerinizde hazırladığınız bu kürden tüketirseniz, göğse yumuşaklık verecek, balgamın sökülmesine yardımcı olacak ve öksürüğünüzün hafiflemesine katkı sağlayacaktır.

Yazımızın sonuna gelirken önemli bir konunun altını özellikjle çizmek istiyoruz. Eğer Öksürük sürecinde boğazdan hırıltı geliyorsa mutlaka doktora görünmekte fayda var. Çünkü, bronşit olabilir ve bronşit bakteri kaynaklıysa antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Konumuzla alakalı olara ” Öksürük Gidermede Bitki Çayları “ başlıklı yazımızda okumanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

Etiketler
Devamını Gör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close