BİTKİ ÇAYLARIGRİBAL SORUNLARDA BİTKİSEL UYGULAMAR

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürük ve Bitki Çayları

oksuruk bitkiNormal koşullarda her insan, nefes borusundaki yabancı maddeleri atmak için öksürüğe ihtiyaç duyar. En basit olarak sigara dumanı, egzoz kokuları, deterjan ve parfüm kokuları gibi etkenler öksürüğe sebep olabilir. Öksürük nedenleri arasında sadece akciğerlerden kaynaklanan sebepler yoktur. Sinüslerden, kulak zarı, mide, akciğer zarı ve diyaframdan kaynaklanan öksürükler olabilir.

Öksürük, nasıl olursa olsun, ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bol sıvı almak, öksürüğün kesilmesi için faydalıdır. Bunun sebebi, suyun balgamı çözmesi ve bu şekilde öksürüğün şiddetinin ve boğaz kuruluğunun azalmasıdır. Öksürüğün altında tıbbi bir hastalık yatmıyorsa ve uzun süredir geçmeyen bir öksürük bulunuyorsa, bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerle bu rahatsızlık rahatlıkla giderilebilir.

Ihlamur Çayı

Öksürük denilince ilk akla gelen çay ıhlamur. İçerisindeki bileşenlerden flavonoidler; iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, musilajların; tahrişi önlediği ve boğazı yumuşattığı yönünde birçok veri mevcut. Bu nedenle öksürüğe karşı günde 2-3 bardak çay içebilirsiniz. Tedaviye yönelik kullanılan ıhlamur çayına şeker ilave etmeyin. Şeker, çaydaki etkili bileşenlerle reaksiyona girebiliyor. Bal ilavesini ise 40 derecenin altındaki sıcaklıklarda yapmak gerekiyor. Ihlamur Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıkalyın

Ekinezya Çayı

Ekinezya bitkisinin ağırlıklı olarak soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklardan korunmada kullanımı öneriliyor. Yapılan çalışmalar ekinezyanın boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellediğini gösteriyor. Demlenerek ve içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilavesi ile günde 2 fincan kadar içebilirsiniz. Ekinezya Bitkisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Zencefil Çayı

Nezle, grip nedeniyle yaşanan öksürükler için zencefil çayı kullanabilirsiniz. 2-3 santimlik bir zencefili rendeleyerek bir bardak sıcak suya atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz. Çok soğuk havadan eve geldiğinizde içinizi ısıtması için zencefil çayına tarçın ilave edebilirsiniz. Zencefil Bitkisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Nane Limon Çayı

Geleneksel olarak kullanılan “nane limon çayı” soğuk algınlığı tedavisinde ve öksürüğe karşı en etkili bitkisel çaylardan biridir. Bu karışımın etkisini arttırmak için naneyle eşit miktarda civanperçemi ve bir miktarda bal ekleyebilirsiniz. Nane ve Limon Hakkında detaylı Bilgi İçin Başlıklara Tıklayın.

Adaçayı

Toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayan adaçayı aynı zamanda kuru öksürüğe karşı boğazı yumuşatmak içinde kullanılabilir. Eğer boğaz ağrınız varsa adaçayını demledikten sonra soğutun ve bir kaç damla limon ekleyerek gargara suyu olarak kullanın. İltihaplanmaları geçirici özelliği ile bir süre sonra ağrıları hafifletecektir. Adaçayının Faydaları ve Kullanımı hakkında detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Yeşil Çay

Yeşil çayın yüksek antioksidan özelliği artık herkes tarafından bilinirken kakule ile birleşen yeşil çayın hem bağışıklık sistemi hem de boğaz yolu enfeksiyonlarında etkisi büyük. Yoğun derişimli çayı gargara olarak kullanabilirsiniz ve kakule ilaveli yeşil çayı günde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Fakat hipertansiyon veya taşikardi probleminiz varsa günde 2 fincanı geçmeyin. Yeşil Çayın Faydaları ve Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Elma Çayı

4 bardak suya, 1 çorba kaşığı ıhlamur, 4 tane hatmi çiçeği, 1 limonun kabukları ve 1 tatlı kaşığı tarçın konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra temiz bir şişeye süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir. Elma Hakkında detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Bitki Çaylarını Hazırlamada Püf Noktaları

Öncelikle; her bitkinin çayı olmadığını ve bitkilerden yaralanabilmek için kullanılan bitkilerin, sıcak suya dayanıklı olması gerektiğini belirtmek gerekiyor. Bitki çaylarının bir kısmı demlenerek içilebildiği gibi bir kısmı da kaynatılarak içilebilir.

Bu iki yöntem birbirinden çok farklı. Bitkilerin odun, kabuk, kök gibi kısımları kaynatılarak hazırlanmalı ve ortalama süre 30 dakika olmalı.

Bitkilerin yaprak, çiçek gibi kısımları ise demlenerek hazırlanmalı ve demleme süresi 5-20 dakika civarında olmalı. Bitki çaylarının etkisini gösterebilmeleri için açken tüketmelisiniz, yemekten 30 dakika önce veya 1-2 saat sonra içmeye özen gösterin. Çay hazırlanması aşamasında taze su kullanın. Aksi takdirde suyun içerisindeki mineraller değiştiği için çayın kalitesi olumsuz etkileniyor. aynı zamanda, bitki çayları tedavi amaçlı kullanılıyorsa şeker ilave edilmemelidir.

Konumuzla alakalı olarak ” Öksürük Gidermede Bitki Karışımları “ başlıklı yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulayarak, sağlıklı günler ve iyi okumalar dileriz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close