BİTKİSEL YAĞLARO-Ö

OKALİPTUS YAĞI

okaliptus yağı nasıl kullanılır

 

OKALİPTUS YAĞI

okaliptus yağı, Okaliptüs; mersingiller (Myrtaceae); familyasından birçok türü bulunan geniş bir ağaç (nadiren çalı) cinsi.Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Yaprak boyları 12 -22 cm. kadar olup, gençlerde yaprakları küçük ve oval, yetişkinlerinde ise uzun ve sivridir. İlkbahar aylarında türüne göre beyaz, sarı veya kırmızı çiçekler açar. Sıtma Ağacı olarak da bilinir.

Tanen, acı madde, okaliptüs yağı, flavonlar ve reçine içerir.Okaliptüs yaprağı ve yaprağından elde edilen uçucu bir yağ olan okaliptüs yağı tıbbi amaçlarla kullanılır. Okaliptüs yaprağı kaynatılarak su buharı solunabilir ya da çay olarak içilebilir.

Okaliptüs yağının faydaları

Akne, mantar, çatlak, egzama, kepeklenme, kırışıklık, yağlı cilt ve saçlarda sorunlu bölgeye masaj şeklinde uygulanır.Sindirim sistemi sorunları, diş eti, ağız içi rahatsızlıkları ve şeker hastalığında da etkilidir.Nezle, soğuk algınlığı, ve bronşit gibi  solunum yolları rahatsızlıklarında buğu, banyo, sırt ve boyun bölgesine masaj, adele ağrılarında günde 2-3 kere sorunlu bölgeye yapılan masajla, enfeksiyon, direnç zayıflığında buğu ve masajla, kepekli saçlara friksiyon yöntemi ile uygulandığında fayda görülür.Öksürüğü keser.

Solunum yolları hastalıklarında faydalıdır. Boğaz ve burun iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Nezlede faydalıdır. Ateşi düşürür. Vücudu kuvvetlendirir. İdrar yollarını temizler. Astım ve veremde faydalıdır. Sıtmaya karşı etkilidir. Basur memelerinden kaynaklanan şikayetleri giderir. Yaraların mikrobunu öldürür. Romatizma ve şeker hastalığı şikayeti olanlara iyi gelir.

Okaliptus yağı nasıl kullanılır

Okaliptüs yağı ise haricen masaj şeklinde cilde yedirilerek ya da kaynatılarak buharından istifade etmek şeklinde kullanılabilir. Özellikle Sinüzit Tedavisinde Buğu şeklinde Kullanılabilir.okaliptus yağının faydaları

Buğu tedavisi için; bir kabın içerisine sıcak su koyunuz. Birde havlu lazım. Buharın burnumuzla solunmasını ve yoğunlaşmasını sağlamak için havluyu kullanıyoruz. Sonra okaliptus yağını kabın içerisine 3-5 damla okalistus yağı damlatınız. Hemen o sıcak su ve okaliptus yağını solumaya başlayınız. Okaliptus çok çabuk uçuculuk özelliği kazandığından koyduktan 1 dk. gibi geç bir zamanda buğusunu yapmayınız. Bir diğer hususta koyduktan sonra hemen derin nefesle içinize çekmeyiniz.

SIRADAKİ MAKALE: PATCCHOULİ YAĞI için yapıştııır

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close