BİTKİLERN

NERGİZ ÇİÇEĞİ (Amaryllidaceae)

NERGİZ ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖELLİKLERİ

“ Nergisin adı Yunan mitolojisindeki Narkissos’un adından gelir. Mitolojiye göre sudaki görüntüsüne aşık olup ona kavuşmak için ölümü seçen güzeller güzeli Narkissos’un öldüğü yerden nergisler bitmiştir. Nergis soğanı zehirli bir süs bitkisidir. Çok eski zamandan beri süs için yetiştirilen ve baharda ilk çiçek açan bitkiler arasındadır.”

 

nergiz çiçeği (Amaryllidaceae)

Nergis, nergisgiller (Amaryllidaceae); familyasından Narcissus cinsinden bitki türlerinin ortak adı. Aynısafa olarak da bilinir. Bu bitkilerde sap 20-80 cm kadar yükselebilmektedir. Soğanlı olan bu bitkilerde taç yaprakları beyaz veya sarının karışımları şeklindedir. Anavatanı Avrupa olan bu bitkilerin en çok tür zenginliğine İspanya ve Portekiz’de rastlanmaktadır.

Ancak doğal olarak tüm Akdeniz kıyılarında, hatta bunun uzantısı olan Japonya’ya kadar aynı enlem dereceleri arasında görülmektedir. Dünyada Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ülkelerinde tarımı yapılmaktadır. Bugün kesme çiçek yada bahçe çiçeği olarak yetiştirilen nergislerin melezleme yoluyla üretilmiş 1000’den fazla çeşidi vardır.

Çiçekleri kuvvetli kokulu, sarı veya beyaz renkli, tek tek veya birkaçı bir arada bulunurlar. Her bir çiçeğin ortasında beyaz veya sarı renkli bir tacı vardır. Organik maddelerce zengin, nemli, kumlu, tınlı toprakları sever. Soğanlariyle üretilir. Nergis türleri daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Fulya, beyaz nergis, yabânî zerren gibi çeşitleri vardır.

nergiz çiçeği faydaları

Nergisin güzel koku özelliği de vardır, bu sebeple kalbi ve dimağı kuvvetlendirir ve birçok hastalıkları giderir. Yatıştırıcıdır. Ateşi düşürür. Sarada faydalıdır. Kusturucu olarak kullanılır. Kabızlığı giderir ve ishal yapar. Rahim ve mesane ağrılarını giderir.

Karaburçak ve bal ile pişirilip macun yapıldığı zaman, yaraların kirlerini temizler ve zor olgunlaşan çıbanları deler, olgunlaştırır. Kuvvetli bir çözme gücü vardır, dimağ ve burun deliklerindeki tıkanıkları açar. Rutubet ve safradan meydana gelen baş ağrısına karşı da faydalıdır. Nergis koklamak geniz tıkanıklığını açar. Sar’a hastalığı için faydalıdır.

Nergis, cüzzam ve abraş hastalıklarına karşı faydalıdır. Nergisin öğütülmüş kökü, sinirlere kadar ulaşmış olan yaraları iyileştirir. Temizleyici ve çekici bir özelliği vardır. Kaynatılıp suyu içildiği veya haşlanarak yenildiği zaman kusmayı tahrik eder, midenin dibindeki rutubeti çeker. Soğuktan meydana gelen nezleye karşı faydalıdır.

nergiz çiçeği nasıl kullanılır

nergiz çiçeği çayı

Bitki, zehirli alkaloitler taşır. Kusturucu ve ishal etkilidir. Kurutulmuş çiçekleri yatıştırıcı, müshil ve ateş düşürücü olarak (% 1-2’lik) çay hâlinde kullanılabilir. Çiçekleri kurutulup çay olarak kullanılabilir. Kurutularak toz haline getirilmiş nergis soğanından 0,5-1 gr bir demliğe konur. Üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir ve bu dem sabah-öğle-akşam az az içilir.

Köklerinden (soğanlarından) üç tanesi bir gündüz ve gece sütün içinde bekletilir, sonra sütün içinden çıkartılıp ezilip, hastalık sebebiyle vb. erkek uzvu canlanmayan kimsenin uzvuna merhem gibi 4-5 defa sürüldüğünde canlandırır. Çiçeklerinin suyu balla beraber şerbet gibi içildiğinde rahim ve mesane ağrılarını iyileştirir.

Soğanları zehirli olduğu için fazla miktarda kullanılmamalıdır. Soğanını yiyen kişide bulantı, kusma, ishal, sara nöbetinde olduğu gibi kasılmalar ile titremeler gözlenir. Ayrıca, hamilelerde düşüğe sebep olabilir.

Kökü yakı yapılıp sirke ile başa sürüldüğünde saç kıran hastalığına fayda sağlar. Soğanının lapası, yakısı yaraların irinini kurutur, temizler ve iyileştirir. 5 gr’mı bal ile içildiğinde kusturur. Nergis koklamak çocuklardaki sarayı giderir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: NANE BİTKİSİ

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close