MMEYVELER

MUŞMULA ( Mespilus germanica)

muşmula

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ MÜHRÜ SÜLEYMAN OTU ÜZERİNE KALEME ALINMIŞTIR

BU MAKALEMİZDE MUŞMULA AĞACI VE MEYVESİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI İNCELENMİŞTİR.

MUŞMULA

( Mespilus germanica)

Muşmula , gülgillerin bir altfamilyası olan bir ağaç ve bu ağacın meyvelerdir. Çiçek tablasıyla sarılmış etli meyveleri, eriksi yapıdadır. Yabani olanları daha küçük olur. İçinde sertleşmiş tohumları bulunur.

Muşmula olgunlaştığında koyu kahverengiye dönen meyve kabuğu ve koyu kahve meyve eti vardır. İlk koparıldığında buruk bir tadı vardır. Bir süre beklenildiğinde yumuşar ve lezzetlenir. Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yayılış gösterir.

Tam olgunlaşmadan yenmesi mümkün olmayan bu meyvenin olgunluk aşamasından sonra suda bekeletilerek uzun süre dayanıklı kalması ve ballanarak yenmesi mümkündür. Muşmula meyvesi C vitamini ile karoten ve çeşitli mineraller içerir. Muşmula en çok Karadeniz ve Marmara bölgesinde yetişmektedir.

Muşmulanın faydaları

Muşmula; Bağırsak problemi yaşayanlar için muşmula en çok önerilen meyveler arasında yer alır.Bağırsakların ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Böbrek ve mesanedeki kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Bağırsak iltihabına karşı faydalıdır.

İshal ve dizanteriyi giderir. Sinirleri güçlendirir. Mideyi kuvvetlendirir. Mide hastalıkları, lumbago ve nikriste faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler. Düşük yapmayı engeller.

Muşmula nasıl kullanılır

Muşmula meyvesi ilk koparıldığında buruk bir tada sahiptir. Bir süre bekletildikten sonra yumuşar ve lezzetlenir.

Bu şekilde meyve olarak yenebileceği gibi çekirdekleri ve yaprakları da ilaç olarak kullanılabilir. Muşmula çekirdeği idrar arttırır. Muşmula yaprakları kaynatılıp içilirse şeker hastalığına iyi gelir.

Meyveler gibi yapraklarda şifa kaynağıdır. Kalsiyum, demir, fosfor, potasyum içermesinin yanı sıra askorbik asitte içermesi sebebiyle vücuda çok faydalıdır.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: MAYASIL OTU 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close