BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERM

MÜRVER (Sambucus)

MÜRVER AĞACININ YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

MÜRVER AĞACI (Sambucus)

Mürver (Sambucus), Adoxaceae familyasından 5 ile 30 arasında türü bulunan çalı ve ağaççıkları olşturan bitki türlerinin ortak adıdır. Önceleri hanımeligiller (Caprifoliaceae) familyası içerisinde değerlendirilmekle birlikte son yıllarda Adoxaceae familyasıyla kesin genetik akrabalığı ortaya çıkmıştır. Mürver Anadolu’nun Marmara ve Karadeniz bölgesinde ve Avrupa’nın, Asya’nın, Türkistan, Kafkaslar ve diğer ılıman bölgelerinde ve Amerika’nın ılıman bölgelerinde yabani olarak yetişir.

Çiçekleri olgunlaşınca 6-10 mm. çapında yuvarlak ve parlak siyah renkli meyvelere dönüşür. Meyveleri kabuksuz tane şeklindedir. 20 kadar türü vardır. Reçine, tanen, uçucu ve sabit yağ, şekerler, müsilaj ve rutin içerir. Küre şeklindeki morumsu meyveleri ise potasyum ve C vitamini içermektedir.Meyvelerin içinde kan kırmızısı meyve özü ve uzunca oval biçimli 3-4 tane tohum bulunur. Ormanlık alanların funda toprağını seven kara mürver, döktüğü tohumlarıyla çoğalır. Mürver ağacı dikildikten sonra hiçbir özene ihtiyaç duymaz ve kendiliğinden gelişir. Türkiye’nin Akdeniz bölgesi hariç her yöresinde yetiştirilebilir.

Mürver çiçeğinin faydaları

Mürver çiçeği özellikle de astım hastalarına iyi gelmektedir. Şeker ve diyabet sorunları bulunan kişilerde şifa bulmak için mürver çiçeği kullanabilirler. Mürver çiçeği bağırsakların çok hızlı çalışmasını sağladığı ve idrar söktürücü özelliği bulunduğu için zayıflamak isteyen kişiler tarafındanda sık sık kullanılmaktadır.

Mürver çiçeği faydaları arasında bunların yanı sıra çok güçlü bir balgam sökücü olması, göğsü yumuşutması, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara iyi gelmesi de yer almaktadır. Ancak mürver çiçeği kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü aşırı kullanıma bağlı olarak mürver çiçeği yan etki göstermekte ve kullanan kişinin kusmasına neden olmaktadır.

mürver nasıl kullanılır

Mürver tentürü

Mürver tentürü homeopati’de astım, astım nöbeti, boğulma korkusu (nefes alamama nedeni ile) bu daha çok kuşpalazına benzer. Fakat bunlar halk arasındaki kullanılış şeklidir ve de ilmi araştırmalar yapılmamıştır Homeopati’de: Mürver çiçek ve yapraklarından 50’şer gr alınır, ince doğranır, bir şişeye konur ve üzerine 500ml %70’lik alkol ilave edilerek 4-6hafta bekletilir. Şişe arada bir çalkalanır ve güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir ve de bu süre sonunda süzülerek homeopati’de <<Sambucus nigra>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5defa 10-15damla 4-6 hafta süreyle alınır. Mürver çiçek ve yapraklarından eşit oranda alınarak tentür yapılır.

mürver çayı, mürver şurubu

Bitkinin gövde kabukları kuru ya da taze yapraklarıyla karıştırılıp parçalanır. Bu karışımdan 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ateş kısılıp 10-15 dakika daha ısıtma işlemi sürdürülerek elde edilen dekoksiyon, günde iki kez birer bardak olarak içilir. Cildi yumuşatıcı ve yara iyileştirici olarak dıştan uygulanır. Şurubu ise;  Mürver şurubunu hazırlamak için 5-6lt suya 3-4limon ince dilim-lenerek konur. Buna 7-8adet çiçek demeti ilave edilir ve 15-20sa bekletildikten sonra buna 1kg şeker ilave edilir ve serin bir yerde 4 hafta bekletildikten sonra içilir. Meyvelerinden marmelatta yapılabir.

SIRADAKİ MAKALE: MAHLEP AĞACI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close