BİTKİLERM

MÜRVER ÇİÇEĞİ (Sambucus)

mürverBİR ÖNCEKİ MAKALEMİZDE MÜBAREK DİKENİN YAPISAL ÖZELLİKLERİNİ VE FAYDALARINI İNCELEDİK

BU MAKALEMİZDE MÜRVER ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ ELE ALINMIŞTIR

MÜRVER ÇİÇEĞİ

(Sambucus)

Mürver çiçeği , Adoxaceae familyasından 5 ile 30 arasında türü bulunan çalı ve ağaççıkları olşturan cinsdir. Kış aylarında çiçekleri döken çalı veya ağaçcık şeklinde odunsu, ender olarak da otsu karakterde olan bir bitki yapısına sahiptir.

Çiçekleri olgunlaşınca 6-10 mm. çapında yuvarlak ve parlak siyah renkli meyvelere dönüşür. Meyvelerin içinde kan kırmızısı meyve özü ve uzunca oval biçimli 3-4 tane tohum bulunur. Ormanlık alanların funda toprağını seven kara mürver, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Yurdumuzda doğal olarak yetişmektedir. Yapraklarında uçucu yağ, şekerleri ve bazı organik asitler  barındırmaktadır.

Mürver çiçeği haziran ve Temmuzda meyveleri ağustos ve eylül yaprakları Nisan’dan Temmuz’a kadar toplanıp kurutulabilir. Gölge yerde olabildiğince çabuk kurutulmalıdırMeyvelerinde acı madde, tanen, şekerler, valerian asidi ve bol miktarda renk maddesi bulunur. Yapraklar ve meyveler müshil olarak kullanılır. Köklerinde müshil tesiri vardır. Çiçekleri terletici ve hafif yatıştırıcıdır.

Mürver çiçeği faydaları

Mürver çiçeği vücuttaki zehirleri dışarı atıcı özelliği vardır. Ateş düşürür, vücudun direncini artırır. İdrar söktürür, terleticidir. Gribe, öksürüğe ve nezleye faydalıdır. Soğuk algınlığını giderip, göğsü yumuşatır.

Mürver çiçeği güneş yanıklarına da iyi gelir. Cilt ve vücut bakımında da kullanılmaktadır. Cildin hassas yapısını ve ince derisini derinlemesine temizlemeye, cildin kurumasına ve kırışmasına önlemeye yardımcı olur.

Mürver çiçeği nasıl kullanılır

Mürver şurubu

Mürver şurubunu hazırlamak için 5-6 litre suya 3-4 limon ince dilimlenerek konur. Buna 7-8 adet çiçek demeti ilave edilir ve 15-20 saat bekletildikten sonra 1 kg şeker ilave edilir ve serin bir yerde 4 hafta bekletildikten sonra içilir.

Mürver çiçeği çayı

Bitkinin gövde kabukları kuru ya da taze yapraklarıyla karıştırılıp parçalanır. Bu karışımdan 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ateş kısılıp 10-15 dakika daha ısıtma işlemi sürdürülerek elde edilen dekoksiyon, günde iki kez birer bardak olarak içilir. Cildi yumuşatıcı ve yara iyileştirici olarak dıştan uygulanır.

Maydanoz ile beraber kaynatılarak içilirse anne sütünü artırır. Çiçeği kaynatılıp suyu içilirse, mideyi temizleyip bağırsakları mülayim tutar, balgamı dışarı atar, rahim şişlerine olduka yararlıdır.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: LATİN ÇİÇEĞİ 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close