BİTKİLERM

MÜHRÜ SÜLEYMAN OTU ( Polygonatum Multiflorum )

mührü süleyman otu

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ MARUL BİTKİSİ ÜZERİNE DERLENMİŞTİR.

BU YAZIMIZDA MÜHRÜ SÜLEYMAN OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ ELE ALINMIŞTIR

MÜHRÜ SÜLEYMAN OTU

( Polygonatum Multiflorum )

Mührü süleyman otu  ; Çok yıllık bitkidir. Yaprakları 10-15 cm kendi boyu ise 40-60 cm. kadardır. Salkım halinde olan meyveleri nohut büyüklüğündedir.

Meyveleri, parlak, mavi ve mor renktedir. Kökü ince ve parmak büyüklüğünde, boğumlu, kollu ve çubuklar halinde ve tüylüdür. Kökünün, kendine has kokusu ve hafif tadı vardır.

Toprak altı kök gövdeleri üzerinde mührü andıran izler bulunduğundan Süleyman’ın mührü anlamına geldiği için Mührü Süleyman Otu adı verilen bu şifalı otun her derde deva olduğu ifade edilir.

Mührü süleyman otu; Ülkemizin Karadeniz, Marmara, Ve İç Anadolu bölgelerinde dağlarda, ormanlarda, nemli ve yumuşak topraklarda kendiliğinden yabani olarak yetişir. Baharda çiçek açar. Çiçekleri yeşil renktedir. Kökleri yerin 20-40 cm. derinliğindedir.

Mührü süleyman otunun faydaları

Kuvvet vermeye, cinsel gücü artırmaya, meniyi çoğaltmaya, romatizma, siyatik ve mafsal ağrılarına, şeker hastalığına, gut hastalığına, mide ve bağırsak tembelliğine, sinirleri yatıştırmaya, uykusuzluğa, iştah açmaya, nefes darlığı ve astıma ve göğüs yumuşatmaya kullanılır.

Deri üzerine uygulandığında köklerin kesik ve çürüklerin, deri tahrişleri ile iltihaplarının iyileşmesini hızlandırır. Bitki çayı olarak kullanıldığında menopoz, hazımsızlık, diyabet, kırık kemikler, uykusuzluk, böbrek ağrıları ve hatta kısırlık gibi durumlara iyi geli

Mührü süleyman otunun kullanımı

çay olarak; 1 bardak kaynar suya , 2-6 gr ince doğranmış kök konur , 10 dk bekletilip gün arayla kaç kez 1 bardak içilir yada kökler toz haline getirilir , her gün 1 kaç kez 2-6 gr içilir .

Haricen: Taze köklerin ezilmesi ile elde edilen lapa çıbanların üzerine olgunlaştırıp açılmasını temin icin konulur. 1 bardak suya , 10 gr ince kıyılmış kök konur , 10-15 dk kaynatılır , bu su ile yara vede çıbanlara pansuman yapılır.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: MUŞMULA MEYVESİ

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

2 thoughts on “MÜHRÜ SÜLEYMAN OTU ( Polygonatum Multiflorum )”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close