BİTKİLERM

MÜBAREK DİKENİ (Cnicus benedictus)

mübarek dikeni

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ MİNE ÇİÇEĞİ ÜZERİNE KALEME ALINMIŞTIR

BU MAKALEMİZDE MÜBAREK DİKENİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

MÜBAREK DİKENİ

(Cnicus benedictus)

Mübarek dikeni ;  Papatyagiller familyasından,  60 cm boyunda bir yıllık dikenli bir bitki. Gövdesi saplı, dik yaprakları şerit halinde, loplu, dikenleri yumuşak ve bitkinin uç kısmında, sarı renk çiçek açan, Nisan-Temmuz aylarında çiçekleri olgunlaşan yıllık bitkidir.

Toprak üstü kesimleri körpeyken kesilip toplanan bitki, iyice soyulup dikenlerinden arındıldıktan sonra sebze olarak tüketilmek üzere Ege ve Akdeniz bölgesindeki pazarlarda satılmaktadır. Mübarek dikeni Batıda Portekiz’in kuzeyinden Fransa’nın güneyine, Doğuda İran’ın doğusuna kadar Akdeniz Havzasında yetişmektedir.

Mübarek dikeninin faydaları

iştah açıcı , idrar artırıcı , yatıştırıcı , alev vede tansiyon düşürücü olarak kullanılır . Mide , bağırsak
rahatsızlıkları , Romatizma vede gut ta , karaciğer vede safra kesesi rahatsızlıklarında , şeker hastalığında vede öksürüğe karşı teskin edici olarak etkilidir.

Mikrop öldürücüdür ve doğal antibiyotiktir. Sindirim sistemini çalıştırır, hazmı kolaylaştırır. Ateş düşürümeye, kuvvet vermeye, iştah açmaya, cinsel gücü arttırmaya, böbrek ve idrar yolları, dıştaki yaralara, rahim yaralarna ve akıntılarına kullanılır.

Mübarek dikeni nasıl kullanılır

Çiçeği ve yaprağı kaynatılarak suyu içilir. Çiçekleri kurutulup dövülerek toz haline getirilip bala karıştırılarak yenir. 1 bardak suya , 10 gr ince kıyılmış bitki konur 5-10 dk kaynatılır , günde 2 bardak içilir .

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: MÜRVER ÇİÇEĞİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close