BİTKİLERM

MİSVAK (Salvadora persica)

misvakBİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ MAZI OTU ÜZERİNE HAZIRLANMIŞTIR

BU MAKALEMİZDE MİSVAK AĞACININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE HAZIRLANMIŞTIR

MİSVAK

(Salvadora persica)

Misvak ağacı , Salvadoraceae familyasından bitki türü. Kalem biçiminde kesilip yontulan dalları misvak adıyla insanlar tarafından diş temizleme malzemesi olarak kullanılır.

Doğu Afrika’dan, Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen bu step bitkisi bol, iktisatlı, pratik olmakla birlikte; formalitesi az, kokusu güzel, meyvesi yenebilen bir bitkidir.  Özsuyu doğal flörür içerir.

Misvak ağacının meyvesine “Kebas” denilmektedir. Üzüm salkımları gibi salkımları vardır. Meyvesi nohuttan biraz küçüktür, içerisinde yuvarlak, sert ve küçük bir çekirdeği vardır. Meyvesi başlangıçta yeşil olarak belirmeye başlar, sonra kırmızılaşır ve tatlanır, fakat biraz acımtırak olur, sonra siyahlaşır ve lezzeti artar, bu esnada toplanır ve üzüm gibi satılır.

Misvağın faydaları

Misvakda bulunan kloritler, tartarların oluşumunu ve dişlerde meydana gelmiş lekeleri ortadan kaldırır. Misvak, en iyi ve etkili diş temizleme aracıdır. Mikropları ve bakterileri öldürür. Dişleri temizler ve dişetlerini kuvvetlendirir. Diş çürümelerini engeller ve dişleri beyazlatır. Ağız kokusunu giderir.

misvak dişMisvak ağız içindeki asit salgısını düzenler, hipoglisemik etkisi (şeker düşürücü) ve pankreası aktifleştirici, içinde bulunan kalsiyum ve fosforla beynin çalışma mekanizmasını ve zihinsel keskinliği arttırıcı etkileri vardır.

Misvak nasıl kullanılır

misvak diş

Misvağın dalından 15 cm kadar bir parça kesildikten sonra ucu 1-2 cm kadar yontulup kabukları soyulur. Bir süre tuzlu su içinde bekletilince soyulan kısmın içindeki lifler açılır ve diş fırçası görünümünü alır.

misvak çayı

Misvak suda bekletilerek yumuşatılan meyvesi, kökü ve yaprağı kaynatılarak suyu içilir. Meyveleri kurutularak bala karıştırılıp yenir.

misvak macunu

Toz haline getirilmiş köklerinden macun yapılır. Kökleri kaynatılıp içilirse bel soğukluğunu önler. Dalak bölgesi ağrıları için çorba kıvamında içmek gerekir.

SIRADAKİ MAKALEMİZ : MUZ 

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close