BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERM

MISIR PÜSKÜLÜ (Zea mays)

MISIR PÜSKÜLÜNÜN  FAYDALARI VE YAPISI

MISIR PÜSKÜLÜ (Zea mays)

Mısır Püskülü (Zea mays): Ortalama2 metre boylarında, kökü kalın ve saçaklı, yaprakları şerit gibi uzun, sert ve sivri olan bir bitki olan mısırın meyvelerinin ucundaki saçaklardır. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçeklemeye başlayan mısır püskülleri, mısırın en şifalı yeridir. Bol miktarda kalsiyum, potasyum, karbonhidrat, ve sodyum içerir.Mısır püskülü bol miktarda potasyum, sodyum ve kalsiyum içerir.

Mısır püskülünde ayrıca, yağ, reçine, şekerler ve allantoin bulunur. Kırmızımsı esmer renkli, hafif kokulu ve tatsız olan mısır püsküllerinin idrar söktürücü, taş düşürücü, sakinleştirici, mesane taşları söktürücü, yağları eritici ve zayıflatıcı etkisi vardır. Şişmanlığa ve onun oluşmasında etken olan birçok hastalık için birebirdir:

Mısır püskülünün faydaları

Mısır püskülü besleyicilik bakımından bir çok bitkisel çaydan daha üstün meziyetlere sahiptir. Püskülün içeriside yoğun miktarlarda potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi vücudun ihtiyacı olan mineraller ve elementler bulunmaktadır.

Bunun yanında mısır püskülü içerisinde uçucu yağlar, reçine, bitkisel şekerler ve allantoin isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde vücuttan ödem atıcı ve idrar sökücü bir bileşiktir. Ayrıca allontoin enzimi bakteri öldürücü etkisiyle sivilcelere iyi gelmekte, cilt bakım kremleri ve güneş kremlerinde cildi koruyucu etkisi nedeniyle yoğun olarak bulunmaktadır.

Çocuklarda ve yaşlılarda görülen altını ıslatmaların tedavisinde faydalıdır. Böbrek iltihabı, romatizma ve gut hastalıklarına karşı etkilidir. Ödemleri giderir. İdrar yollarındaki ve mesanedeki taşları düşürür. Sinirleri yatıştırır. Vücuttan ödem ve idrar sökücü bir bitkisel çaydır.

Ayrıca mısır püskülünde bulunan kalsiyum, metabolizmayı hızlandıran fayda sağlayarak kilo verme sürecini aktive eder. Vücutta yağ yakımı için gerekli bir çay olan mısır püskülü çayı, romatizmal hastalıklarda, eklem iltihaplarında doğum sonrası kadınlarda kilo sorununa neden olan ödem birikmelerinde ve böbrek, mesane taşlarını düşürmede kullanılmaktadır. Böbreklerde görülen iltihabi enfeksiyonlar için de mısır püskülü içmenizi tavsiye ediyoruz.

Mısır püskülü nasıl kullanılır

mısır püskülü çayı

Mısır Püskülü Çayının Yapılışı ve Kullanılışı: 1 tatlı kaşığı kadar kıyılmış mısır püskülünün 1 su bardağı kaynamış suda 4-5 dakika demlendikten sonra süzülmesiyle hazırlanan mısır püskülü çayı dahilen ve genellikle yemeklerden önce günde 2-3 kez içmek suretiyle kullanılabilir. Mısır püskülü çayı, zayıflamaya yardımcı bir diğer bitki olan kiraz sapı ile birlikte de kullanılmaktadır.

mısır püskülü yağı

Tıbben tedavi edici özelliği kanıtlanmış olan tennürü ise, Homeopati’de şöyle kullanılmaktadır. Mısır püskülünden 100-150gr bir şişeye konur ve üzerine 300-500ml p’lik alkol (etanol) ilave edilir ve güneş ışınlarından uzakta 4-6hafta bekletildikten sonra süzülür. Homeopati’de bu tentüre Zea Maydis denir. Bu tentür zehirli mısır mantarı tentür ile karıştırmamak gerekir. Mısır püskülü tentüründen günde 3-4defa 10-15damla 6-8hafta süreyle alınır.

SONRAKİ MAKALE: KARANFİL AĞACI

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close