BİTKİLERM

MİNE ÇİÇEĞİ (Verbena officinalis)

mine çiçeği

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ MERCİMEK ÜZERİNE DERLENMİŞTİR

BU YAZIMIZDA MİNE ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ İNCELEDİK

MİNE ÇİÇEĞİ

(Verbena officinalis)

Mine Çiçeği : Mineçiçeğigiller familyasının örnek bitkisidir. 60-100 cm. kadar boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dört köşe kesitli, koyu yeşil renkli ve tüylü gövdesi, bitkinin tepesine doğru dallara ayrılır.

Tüylü ve parlak koyu renkli, kenarları derin dişli ve sapsız yaprakları, uzamış meşe yaprağına benzer. Yaz ortasında başak ya da şemsiye biçimi oluşturarak açmaya başlayan, küçük çiçekleri eflatun, mavi ve kimi zaman da alacalı renklerde olur.

Çiçeğin ortası, beyaz ve siyah görünüşüyle küçük gözlere benzer. Olgunlaşan çiçekleri tek tohumlu sert meyveler verir.

Mine çiçeğinin faydaları

İştah açar. Sinirleri yatıştırıcı bir bitki olan mine çiçeği uykusuzluk şikayetlerine ve gerginliğe karşı faydalıdır. Depresyon ve migren şikayetlerini azaltır. Adet düzenleyici ve adet sancılarını azaltıcı etkilere sahiptir.

Uyarıcı etkileri ile yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Baş, bel, mafsal, göğüs ve kulak ağrılarını dindirir. İdrar söktürür ve terletir.

Romatizma, siyatik ve nikriste faydalıdır. Mide ve bağırsaklara iyi gelir. Bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, öksürük, sinüzit, astım ve bronşite karşı faydalıdır.

Mine çiçeği nasıl kullanılır

Çiçeği, kurutulmuş yaprakları ve kökleri kaynatılarak kullanılır. Lapa haline getirildikten sonra romatizma ağrılarına ve iltihaplara karşı kullanılabilir.

Mine çiçeği çayı

1-3 tatlı kaşığı kurutulmuş bitki alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika bu şekilde demlendirilerek elde edilen çay, günde üç kez birer bardak olarak içilir. Uykusuzluk durumunda yatmadan önce bir bardak alınır.

Günümüzde nezle ilaçlarının pek çoğunda mine çiçeği ayrılmaz bir parça olmuştur. Gevşetici etkileri rahim kaslarını da etkilediğinden gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

BİR SONRAKİ MAKALE: MÜBAREK DİKENİ

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close