BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERM

MEŞE AĞACI (Fagaceae)

MEŞE AĞACININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

MEŞE AĞACI (Fagaceae)

Meşe, kayıngiller (Fagaceae) familyasının Quercus cinsinden 400 kadar türü arasında yaz-kış yapraklarını dökmeyenleri de bulunan, kerestesi dayanıklı orman ağacıdır. Dünya üzerinde geniş bir yayılış sahası vardır. Anadolu’da ve Yunanistan’da yaygın olarak yetişir. Türkiye’deki bütün ormanlarda karışık halde, bazen de ayrı orman halinde bulunur. Özellikle Trakya’da, Marmara ve olu dolaylarında bol meşeye rastlanır. Yetiştiği bölgelerde bazen pelit, bazen de palamut ağıcı diye isimlendirilir.

meşenin yapısı

Ömürleri ortalama 500 yıl olan meşe ağaçlarının,25 m. boya ve2 m. gövde çapına erişebilen geniş tepeli ağaçlardan, 3–5 m. boya sahip çalılara kadar değişen türleri vardır. Bu ağaçların gövdeleri düzgün, kabuk önceleri düzgün, sonraları kalın ve yırtılmış durumda olup, esmer renktedir. Kökleri yanlara ve derinlere çok gider. Yaprakları da formları gibi değişkenlik gösterebilir, loplu, dişli ya da düz kenarlıdır.

Meşenin çok sayıda değişik türü vardır. Bu nedenle yapısal nitelikleri farklı meşe ağaçları ile karşılaşmak doğaldır. Genellikle kaba dokulu ve iri gözeneklidir. “Palamut” adı verilen silindirik meyveleri bir kadeh içinde yer alır. Bazı türlerinin palamudu büyük ve tırnaklı olur.

Saplı meşe – Sapsız meşe – Doğu Karadeniz meşesi – Saçlı meşe – meşesi- ispir meşesi-Macar meşesi – Kasnak meşesi -Mazı meşesi – Tüylü meşe -Anadolu palamut meşesi – İran palamut meşesi Lübnan meşesi –  Makedonya meşesi – Pırnal meşe – Boz pırnal Kermes meşesi Yalancı tüylü meşe ve Mantar meşesi olmak üzere ülkemizde 18 çeşidi bulunmaktadırt.

meşe ağacının faydaları

Meşe kabuğundaki tanen, mukozayı sıkıştırır ve iltihaptan arındırır. İshali durdurur ve bağırsakları güçlendirir. Bu başlangıç noktalarından yola çıkıldığında, onun pek çok amaç doğrultusunda kullanılabileceği görülür.

Ağız içi ve dişeti iltihabında, meşe kabuğu kaynama suyuyla yapılan ağız çalkalamaları çok iyi sonuçlar verir. Tanen maddesi mukozayı sertleştirir ve böylece bakterilerin ve virüslerin yaşama alanını yok eder. Sertleşen mukoza, bir süre sonra, yerini yeni oluşan sağlıklı mukozaya bırakır. Tanen, bağırsakları da aynen böyle etkiler. Yani, bağırsaklarda mayalanma başlatan bakterilerin yaşam alanları yok edilince, mayalanma ve ishal olayı da son bulur.

Drog olarak, genç dalların kabukları kullanılır. İlkbaharda, gövde özsuyu yükseldiğinde, bilek kalınlığını geçmeyen genç dalların kabukları soyulur. Kabuklar kıyılarak gölgede kurumaya bırakılır. Tam anlamıyla kuruduktan sonra da ince kıyılarak kullanıma hazır hale getirilir.

meşenin yaprakları ve kabuğu nasıl kullanılır

Meşe kabuğunun etkin maddesi tanen, deriyi her bakımdan tedavi edebilir ve ona hiçbir zarar vermez. Egzamalarda ve akıntılı çıbanlarda, yanıklarda ve açık baldır yaralarında uygulanacak kompresler çok iyi sonuçlar verir. Bu kompresler sargı beziyle sabitleştirilir, ama sargı bezini çok sıkmamak ve kompresin üstüne herhangi bir plastik parçası örtmemek gerekir. Yaranın hava almasına özen gösterilmelidir.

meşe çayı

Aşırı el ve ayak terlemesine karşı yapılan el ve ayak banyoları çok başarılı olur. Basura karşı da oturma banyoları yapılabilir. Meşe kabuğunu süt ile kaynatıp içmek, bütün zehirlere manidir. Meşe yaprağını suda kaynatıp içmek; kadının çok akan hayız kanını, bel soğukluğunu ve kan tükürmeği giderir. İshal ve Dizanteriyi keser. Bağırsak bozukluklarını giderir. Meşe yaprağını hararetli kabarcıklar üzerine vursalar hararetini bastırır.

meşe ağacının meyvesi olan palamutlar kurutulduktan sonra toz haline getirilerek suyla kaynatılır,süzülür ve bal ile tatlandırılarak içilir. Kısırlık tedavilerinde etkisi oldukça fazla bir ilaçtır.Meşe ağacının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.1-2 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış meşe kabuğu, 1 bardak suya eklenir, 4-5 dakika hafif ısıda kaynatılır, 6-8 dakika demlendikten sonra süzülür ve tatlandırılmaz.

BİR SONRAKİ MAKALE: MEYAN – MEYAN KÖKÜ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close