BİTKİSEL YAĞLARM

MERSİN ÇİÇEĞİ YAĞI

mersin çiçeği yağı

MERSİN ÇİÇEĞİ YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIMI

MERSİN ÇİÇEĞİ YAĞI

Mersin Ağacı (Myrtus communis): 2-3 metreye kadar boylanabilen, mor renkte meyveleri olan, beyaz çiçekli bir ağaçtır. Yaprakları uçucu yağ, tanen, reçine ve acı madde; meyvesi yine uçucu yağ ve tanen ile şekerler ve organik asitler içerir. Mersin yağı ise terpen, pinen, myrtol gibi maddeler içermektedir.

Meyveleri taze ya da kuru olarak yenebilir. Yaprakları da kurutulduktan sonra toz haline getirilip baharat olarak ya da kaynamış suda demlenip çay olarak tüketilebilir. Mersinin yapraklarından elde edilen mersin yağı ve mersin suyu da koku verici olarak kullanılmaktadır.

mersin yağının faydaları

Bronşitte faydalıdır. Mesane iltihaplarını da giderir. Nezlede faydalıdır. Akciğer iltihaplarında kullanılır. Bel soğukluğunda faydalıdır. İshali keser. Mide ağrılarını giderir. Egzamada faydalıdır. Kanamayı durdurucu, mikrop öldürücü ve yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkilere sahiptir. Ağız, boğaz ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. Şeker hastalarına iyi gelir. Cilde parlaklık verir. Ergenlik sivilceleri ve yağlı ciltler için kullanılır. Şeker hastalığına karşıda kullanılır. Gerginlik ve uykusuzluğu gidermede yardımcı olur.

mersin yağı nasıl kullanılır

Adale kuvvetlendiricidir, masajla göğüslere uygulandığında göğüslerde sertleşme ve büyüme sağlar.  Elinize bir miktar ılık yağı dökün. Parmak uçlarınızın yardımı ile yağı göğüsünüzün üzerine yayın ve göğüslerinize yavaşça masaj yapın. Bir göğüsünüzü iki avucunuzun arasına alın ve bu pozisyonda masaj yapın; fakat göğüsünüze fazla baskı uygulamayın. Aynı işlemi diğer göğüsünüze de uygulayın.bYukarıdaki işlemin ardından sağ elinizi göğüsnüzün üzerinde saat yönünde gezdirerek masaj yapın. Son olarak göğüsünüzün kenarlarına masaj yapın. Bunun için göğüsünüzü avcunuza yerleştirin ve parmaklarınızla göğüs kenarlarınıza yavaşça masaj yapın.

Dahilen bronşit, verem ve belsoğukluğu gibi hastalıkların tedavisinde ve şeker hastalığına karşı kullanılmaktadır.

BİR SONRAKİ MAKALE: NANE YAĞI içi tıklayınız

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close