BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERM

MERSİN AĞACI (Myrtus communis)

MERSİN AĞACININ YAPISI VE FAYDALI YÖNLERİ

MERSİN AĞACI

(Myrtus communis)

Mersin ağacı (Myrtus communis), Mersingillerden, Güney ve Batı Anadolu dağlarında yetişen, yaprakları yaz kış yeşil kalan, gıda ve parfüm sanayisinde ham madde olarak kullanılan, meyvesi murt adıyla bilinen, esansı çıkarılan, beyaz çiçekli, güzel kokulu bir ağaçtır.

Mersin ağacı, boyu üç metreye kadar yiikselebilen, kışın yapraklarını dökmeyen, beyaz çiçekler açan, defne meyvesi büyüklüğünde meyveleri olan bir ağaçtır. Yeşilimşi kahverengi renkte olan yaprakları tüysüz ve derimsidir, keskin kokuludur. Yaprakları uçucu yağ, tanen, reçine ve acı madde; meyvesi yine uçucu yağ ve tanen ile şekerler ve organik asitler içerir. Mersin yağı ise terpen, pinen, myrtol gibi maddeler içermektedir. Mersin sürekli yeşil olduğundan yaprakları her mevsim toplanarak değerlendirilebilir. Fakat en uygun olduğu zaman Mayıs’tan Eylül’e kadardır. Zira bu aylarda daha fazla eter yağı içerir.

mersin ağacının faydaları

Mesane iltihaplarını da giderir. Bel soğukluğunda ve egzamada faydalıdır. Ağız, boğaz ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. Akciğer iltihaplarında kullanılır. İdrar yolları enfeksiyonlarında antiseptik etkisi vardır.

Peklik verici ve özellikle çocuklarda diyareyi kesicidir. Doku ve damar büzücü niteliği nedeniyle kanı dindirici etkileri görülür. Astım, bronşit, sinüzit ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Kanamayı durdurucu, mikrop öldürücü ve yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkilere sahiptir.

mersin ağacı nasıl kullanılır

ayak mantarına karşı mersin yaprağı

Ayaklardaki mantarlar için, ayaklar sabah ve akşam, 15-20 dakika mersin yaprağı suyunda bekletilmelidir. Ter kokulannı gidermek için, bir miktar patlıcan kaynatılir, mersin yaprağı suyu ile eşit oranda kanştınlır ve koltuk aitlarına sürülür. Bu su ayak kokuları için de kullanılır.

egzema tedavisinde mersin yaprağı

Egzamaya karşı, mersin yaprakları ve meyvesi toz haline getirilir, vazelinle karıştırılarak merhem yapılır. Yara ve egzamalara sürülür.  Saçlardaki kepek ve kaşıntılar için, saçlar mersin yaprağı suyu ile friksiyonlanır.  Rahim akıntısı ve beyaz akıntılarda kaynamakta olan bir litre suya, 100 gr. mersin ağacı yaprağı ve meyvesi konur, akşamları buhan hazneye gelecek şekilde 10 – 15 dakika durulur.

mersin çayı

Felçli organlar için; taze yapraklan ezilerek suyu çıkanlır, bu suyla felçli organ ovulur, veya felçli organlar mersin yaprağı yağı ile sabah ve akşam ovulur. Kalbi kuvvetlendirmek ve kalp çarpıntısını gidermek için, mersin yaprağı çay gibi demlenir ve sıcak oIarak içilir.  Kemik kırıklanmn çabuk kaynamasını temin için, mersin yaprağı su ile kaynatılır ve lapa şeklinde kırığa sanlır.  Saçları kuvvetlendirmek için, mersin yaprağı yağı saçlara sürülür.

İshal kesici ve öksürük giderici olarak, kaynamakta olan yarım litre suya, yaprak ve meyvelerinden 50 gr. konur, beş dakika kaynatılır. Balla tatlandırılarak, yemeklerden önce birer bardak içilir. Ayrıca bu suyla yaralar dezenfekte edilir, yüzdeki sivilceler günde 3 – 4 defa silinir. Bilhassa yanıklar üzerinde çok etkilidir.

mersin yaprağı merhemi

Yapraklan toz haline getirilerek, yaralar üzerine serpilir.  Saçları siyahlaştırmak için, 10 gr. mersin ağacı esansı 100 gr. çörekotu yağına konur, karıştırılır. Saçlar bu karışımla friksiyonlanırsa siyahlaşır. Ayrıca mersin yaprağı distilasyonu sonucu elde edilen esanstan geri kalan su ile saçlar hergün friksiyonlanır ve siyahlaşmaları sağlanır. Şeker hastalarına iyi gelir. Saçları boyamakta kullanılır.

SIRADAKİ MAKALE: MEŞE AĞACI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close