BİTKİLERM

MERCİMEK (Lens culinaris)

mercimek

BİR ÖNCEKİ YAZIMIZDA MUZUN FAYDALARI SİZLER İÇİN DERLEDİK

BU MAKALEMİZDE MERCİMECİĞİN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

MERCİMEK

(Lens culinaris)

Mercimek (Lens culinaris), baklagiller familyasında yer alan Lens cinsine dahil dört türden biridir. 20-70 cm boylarında, yumuşak ve ince gövdeli, disk şeklinde meyveleri olan, tek yıllık otsu bir sebze bitkisidir.  Mercimeğin ana vatanı Orta Asya olup, bir kurak bölge bitkisidir.

Mercimeğin zayıf ve ince bir kök sistemi olup, kökü derinlere inmez. Gövdeleri narin olup, dallanır ve bu dallanma yan dallarda da devam eder. Yaprakçıklar elips şeklinde olup, kenarları düzgündür. Çiçekler yaprak koltuklarından çıkar.

Meyveleri legümen (bakla) tipinde olup, badır adını alan sarımtrak esmer renkteki şişkin torbalarda gelişir. Torba içindeki taneler, mercimek adını alır. Şekil itibariyle mercimek taneleri yassı, 0,5 cm çapındaki disk biçimindedirler.

Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengindir.

Mercimeğin faydaları

Protein bakımından en zengin tahıllardan biri olan mercimek, %24 oranında protein içerir. Bol miktarda karbonhidrat bulunduran bu baklagil A, B1, B2, B3, C vitaminlerini ve kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, fosfor gibi pek çok minerali de içinde barındırır.

Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücuda ve zihne güç verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gözlere de yararlıdır. Mercimeğin kalori değeri de yüksektir.

Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Kansızlara faydalıdır. Anne sütünü attırır. Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır. Kan şekerini ve insülini düşürdüğünden şeker hastaları için önemli bir besindir.

Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya yardımcı olur. Kalp krizi riskini azaltır. Bağırsakları çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Yeşil mercimek

Yeşil mercimek tam vitamin ve diyet lifi deposudur. İçerisinde yüksek oranda yararlı karbonhidrat bulunur ve yüksek karbonhidrat içermesine rağmen glisemik indeksi oldukça düşüktür. Çünkü sindirimi uzun süren yeşil mercimek karbonhidratları kana çok yavaş yavaş geçer. Yenilen 1 tabak yeşil mercimek yemeği sizi tok tutmaya birebirdir.

Mercimek nasıl kullanılır

Mercimek genellikle çorbası yapılarak tüketilir. Ayrıca yemeklere de katılır. Mercimek kaynatılıp suyu içilirse göğüs ağrılarını hafifletir ve öksürüğü keser.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: MİNE ÇİÇEĞİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close