BİTKİSEL YAĞLARM

MENEKŞE YAĞI (Violaceae Oill )

menekşe yağının faydaları

MENEKŞE YAĞININ FAYDALARI VE KULLANIMI

MENEKŞE YAĞI (Violaceae Oill )

Menekşe, menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin tamamına verilen isimdir. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya’da da yetişebilir. Menekşe çiçeği; 10-40cm boyunda çokyıllık bir bitkidir. Menekşe yetiştiği toprağa ve iklime göre çok çeşitli şekiller alan bir bitkidir. Aynı bitkinin çiçekleri farklı farklı açabilir.

Menekşe yağının faydaları

Kanı temizler. Terletir. Vücuda rahatlık verir. Vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlar. Nikris ve romatizmada menekşe yağı
faydalıdır. Kabızlığı giderir. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. İdrar söktürücü ve kabızlığı gidericidir. Sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Balgam söktürür. Lapası yaraların iyileşmesini sağlar. Cilt hastalıklarında da kullanılır.  Mikrop kırıcıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır. Egzama ve saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Kuru saçları nemlendirir, parlaklık ve canlılık verir

Menekşe yağı nasıl kullanılır

menekşe yağı daha çok cilt temizliği ve cilt bakımında kullanılsa da, saç sağlığına ve beden sağlığına da önemli etkileri bulunan bir bitkisel yağdır.

İncelmiş ve sağlığını kaybetmiş görünen saçlarınız için ise 40ml. hint yağı ile 20ml. tatlı menekşe yağını karıştırıp benmari usulü ısıtıp saçlarınızı yıkamalı ve durularken de 1 litrelik durulama suyuna 5 damla badem yağı ile bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin.

SIRADAKİ MAKALE: HODAN YAĞI

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close