BİTKİLERM

MENEKŞE ÇİÇEĞİ (Violaceae)

MENEKŞE ÇİÇEĞİNİN YAPISI VE FAYDALI YÖNLERİ

MENEKŞE ÇİÇEĞİ (Violaceae)

Menekşe, menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin tamamına verilen isimdir. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya’da da yetişebilir. Menekşe; 10-40cm boyunda çokyıllık bir bitkidir. Menekşe yetiştiği toprağa ve iklime göre çok çeşitli şekiller alan bir bitkidir. Aynı bitkinin çiçekleri farklı farklı açabilir.

menekşenin yapısı

Gövde yuvarlak, oldukça sık çatallaşır. Alt yaprakları kalp, orta yaprakları oval ve üst yaprakları mızrak şeklinde olup, kenarları kertikli, koyu yeşil renkli, alt yaprakları uzun ve üst yaprakları kısa saplıdır. Tohumları  yumurta veya armut şeklindedir ve üst tarafında beyaz bir lekesi mevcuttur.  Kokulu menekşe, doğada özellikle nemli yerlerdeki ağaç altlarında ve ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen, bulunduğu yere yayılıp toprağı iyice örttüğü için bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Genellikle uzun ömürlü olabilen menekşe türü, bazen dönemlik de yaşayabilir. Yaprakları kalp şeklini andırır ve düzensiz, asimetrik (çarpık) çiçekleri bulunur. Bu çiçekleri menekşe familyasının içindeki türlerin ayırt edici özelliğidir. Çiçeklerinin rengi genellikle, çiçeğin adını verdiği menekşe rengindedir. Fakat mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli açan türleri de bulunur. Çok bol çiçek açar, tüm bahar ve yaz döneminde çiçek açtığı görülebilir.

menekşe çiçeğinin faydaları

İdrar söktürücüdür ve Kabızlığı giderir. Romatizmaya karşı faydalıdır. Vücudu terletir ve rahatlatır. Sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Balgam söktürür. Kanı temizler. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Menekşe yağı saça canlılık verir, cildi yumuşatır ve rahatlatır. Menekşe yağı, egzama ve uyuzu tedavi eder.

Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Sulu temriyeleri de tedavi eder. Vücuda rahatlık verir.  Kanı temizler. Vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlar. Nikris ve romatizmada faydalıdır. Sıracada faydalıdır. Cilt hastalıklarında da kullanılır. Lapası yaraların iyileşmesini sağlar. Terletir. Uykusuzluk, baş ağrısı, sinirlilik haline karşı papatyayla birlikte olumlu etkileri vardır. Menekşenin kokusu baş ağrısını azaltır. Lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini hızlandırır.

menekşe çiçeği nasıl kullanılır

Çiçeği tat vermek için kullanılabilir. Yaprakları çiğ ve pişmiş olarak yenir. Süs bitkisi olarak ve tedavi amacıyla da kullanılır. Menekşe yağı egzama ve uyuz gibi deri hastalıklarında oldukça faydalıdır. Menekşenin kokusu baş ağrısını azaltır. Lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini hızlandırır. Şerbeti akciğer hastalıklarına karşı faydalıdır, öksürüğü kesmeye yardımcı olur.

menekşe çayı – menekşe yağı

Menekşe çiçeği bir miktar sıcak süte katılıp losyon olarak ciltteki kızartılara ve ellere sürülebilir. Menekşe yağı, saç dökülmelerinde yumurta sarısı ve badem yağı ile birlikte saç derisine sürülerek kullanılır. Çayı ise; 1′er tatlı kaşığı menekşe yaprağı, sapı ve çiçeği karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlenerek yapılabilir. Bu çaydan, günde üç kez birer bardak içilir.

SIDAKİ MAKALE:  MERCAN KÖŞKÜ ÇİÇEĞİ

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close