BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERBİTKİSEL YAĞLARM

MELEK OTU (Angelica sylvestris)

MELEK OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ

MELEK OTU (Angelica sylvestris)

Melek Otu (Angelica sylvestris): 1,5 metreye kadar boylanabilen, beyaz çiçekli ve güzel kokulu, otsu bir bitkidir. Uçucu yağ, tanen, reçine, acı madde, lactone ve çeşitli asitler içerir. Asya’ya özgüdür. Dağ koyaklarında, dağ meralarında ve sahil bölgelerinde yetişir. Gölgede ya da güneşte, derin, nemli ve verimli toprak ister. Boyu iki metreyi geçen çokyıllık ya da iki yıllık melckotunun çiçekleri yeşilimsi beyazdır. İri kökleri kahverengidir, kökün öz kısmı beyazdır; buradan on ya da daha fazla dokunaç gibi dal uzanır.

Melekotu adı, bitkiye insanları büyülerden koruduğuna inanıldığı için verilmiştir. Bu ad en az 15()0′lü yıllara dayanır; bitkinin “büyücülüğe ve meftunluğa karşı” kullanılabileceğini söylenmiştir. Bu inanış Amerika kırsalındaki bazı bölgelerde hâlâ sürer. Amerika’ya ilk göç edenler İngiltere’den melekotu tohumları ithal ederlerdi.

Angelica officinalis” denilen türü Orta ve Kuzey Avrupa’da yetişen, yüksek bir bitkidir. Çiçekleri yeşilimsidir. Bu türün kökleri (Radix Angelicae) midevi, iştah açıcı ve idrar söktürücüdür. “Angelica sylvestris” denilen türü; İstanbul, Marmara bölgesi, Doğu Karadeniz ve Beyşehir dolaylarında yetişir. Boyu 1-1,5 metrekadardır. 2 veya çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi silindiriktir. Boyuna çizgiler vardır. İçi boştur. Mavimtırak-yeşil veya kırmızımtırak renktedir. Çiçekleri beyazdır.

melek otunun faydaları

İştah açıcıdır. Sindirim sistemini rahatlatır ve gaz söktürür. Sinirleri rahatlatıcı ve spazm çözücüdür. Bu etkileri ile cinsel soğukluk, ağrılı adet şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Astım ve bronşitte faydalıdır. İshali keser. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Melekotu yağı romatizma ağrılarını kesici etkiler gösterir.

Geleneksel Çin tıbbına göre melekotunun kadın hormonal sistemi üzerinde dengeleyici bir etkisi vardır. “Kadın ginsengi” de denilen melekotu, düzensiz regl, regl dönemi (incesi ağrı ve kramplar, menopoz dönemi sıcak dalgaları ve rahim kanamaları gibi pek çok kadın hastalığının tedavisinde kullanılır. Bitkinin içerdiği kimyasallar rallim kasılmalarını harekele geçirdiği için hamilelik süresince kullanılmamalıdır. İçerdiği kumarin türevleri kan pıhtılaşmasını etkiler, spazmlara karşı etkilidir ve kan damarlarını genişletir. Kan temizleyicisi olarak, romatizma, yara ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır.

melek otu nasıl kullanılır

melek otu yağı

Melek otu kökü kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve kaynamış suda demlenerek kullanılır. Ayrıca, bitkiden elde edilen melek otu yağı haricen romatizma şikayetlerine karşı kullanılabilir. Melek otunun kökleri ve tohumları farklı lezzetler vermek için baharat olarak da kullanılmaktadır. Bitkinin boyama amacıyla kullanımı da vardır.

Çin’de melekotuna “şifalı bitkilerin imparatoriçesi” ya da tedavi edici niteliklerine atfen dang gut, yani “düzenleyici” de denirdi. Çin’de yaygın olarak tüketilen bitki, Kültür Devrimi sırasında yaban ortamdan silinince özellikle yetiştirilmeye başlandı.

melek otu çayı

Çorba ve çay yapımında kullanılan bitkiden cin ve bazı likörlerde tatlandırıcı olarak da yararlanılır.elek kökü 2 kahve kaşığı (ince kıyılmış ve kurutulmuş ) demliğe konur ve üzerine 250-300ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmesi beklenir. Süzülerek içilir.

BİR SONRAKİ MAKALE: MATE ÇAYI – YERBA MATE

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close