BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERM

MAYDANOZ (Petroselinum crispum)

MAYDONOZUN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

MAYDANOZ

(Petroselinum crispum)

Maydanoz (Petroselinum crispum), Maydanozgiller familyasından; tohumları ufak ve esmerdir. Yeşil renkli, damarlı bir bitki türüdür. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır.. Maydanoz Akdeniz ülkelerinin bitkisidir. İspanya, Yunanistan. Fas, Cezayir ve Tunus da bol miktarda yabani maydanoz bulunduğu bildirilmektedir. Yetiştiriciliği M.Ö. 4000 yıllarına dayanır ve maydanoz kök ve yapraklarından yararlanmak amacıyla üretilir

Ağustos-Eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30-100 cmboylarında, iki yıllık otsu bir bitki. İlk yil bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir. Rutubetli ve sulak toprakları sever. Gövdeleri dik, tüysüz, köseli, içi bos ve çok dallı, yapraklari saplı, parçalı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler şemsiye şeklinde toplanmıştır. Yapraklari tüysüz, yeşilimsi, esmer renkli, armut seklinde ve özel kokuludur.

maydonozun yapısı

Meyvelerinin içeriğinde uçucu bir yağ ile apiin adlı bir glikozit vardır. Kökünde, biraz uçucu yağ, müsilaj ve apiin vardır. Yaprakları, kökü ve meyvesi kulanılır. Ayrıca maydanoz suyunun ödemleri atmada çok etkili olduğu bilinmektedir. Maydanozun yararları içerdiği iki grup bileşenden ileri gelmektedir. Birincisi uçucu yağ bileşenleri olan myristicin, limonen, eugenol ve alfa-thujene, ikincisi ise flavonoid grubu apiin, apigenin, crisoeriol ve luteolin’dir. Maydanozda bulunan uçucu yağlar kullanılarak hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar yağın tümör gelişimini durduğu yönünde sonuçlara sahiptir.

Ayrıca bu bileşenler sigara dumanı gibi zararlı maddelerin yol açtığı tahribatı en düşük seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır. Flavonoidler ise antioksidan etkisi göstererek özellikle oksijen bazlı hücrelerde meydana gelebilecek yapı bozukluklarına karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar maydanozdan elde edilen yağın kanın antioksidan özelliğini arttırdığının altını çizmektedir.

maydonozun faydaları

Maydanozun 100 gramında yaklaşık olarak 172 mg C Vitamini bulunmaktadır. Günlük C Vitamini ihtiyacımızın 60-75 mg olduğunu düşünürsek maydanozda bolca bulunduğunu görürüz. Maydanoz bizi bilinen kış hastalıklarından(soğuk algınlığı, nezle, grip gibi) korumaya çok yardımcı olur. Maydanozun aynı zamanda idrar söktürücü bir etkisi vardır. Vücutta artık sıvı dediğimiz ödemi atmaya yardımcı olur. Genellikle şişkinlik rahatsızlığı olan kişiler, salatalarını maydanozla süsleyerek veya maydanozu suda kaynatıp suyunu içerek maydanozun yardımcı etkisi ile bu ödemi atmaya çalışabilirler.

Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten ) kaynağıdır. Bu özelliği ile görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi gelir. Ayrıca potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klorin yönünden de zengindir. Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarı kanı arttırarak oksijeni metabolize eder ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardım eder. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirir. İnce bağırsaktaki peristaltik hareketleri arttırır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

maydonoz nasıl kullanılır

maydonoz çayı

Maydanoz çayını kurutulmuş maydanoz yapraklarından da hazırlayabilirsiniz ancak taze maydanoz kullanırsanız daha lezzetli olacaktır. 1 bardak çay için 2 çay kaşığı ince kıyılmış taze maydanoz yaprağı yeterli olacaktır. Suyu kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp maydanoz yapraklarını içine atın ve 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzün. Bazılarına maydanoz çayı biraz acı gelebilir. Bu acılığı almak için demlenme süresini 2-3 dakikaya düşürebilir veya yarım çay kaşığı balla veya birkaç damla limonla tatlandırabilirsiniz.

BİR SONRAKİ MAKALE: MELEK OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close