BİTKİLERM

MAYASIL OTU (Teucrium polium)

mayasıl otu

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ MUŞMULA MEYVESİ ÜZERİNE DERLENMİŞTİR.

BU MAKALEMİZDE MAYASIL OTUNUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ ELE ALINMIŞTIR.

MAYASIL OTU

(Teucrium polium)

Mayasıl otu , ballıbabagiller familyasından bitki türlerinin ortak adı. Yaklaşık 40-50 türünün olduğu bilinmektedir. Beyaz çiçekli, üzeri tüylerle kaplı, otsu bir bitkidir. Uçucu yağ ve acı madde içerir.

Anavatanı Avrupa, Asya ve Afrika olmasına karşın iki türü güneydoğu Avustralya’da bulunur. Karşılıklı dizilmiş yaprakları 5-10 cm boyutundadır.

Mayıs-haziran aylarında açık mavi ve morumsu çiçek açar. -15 dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. Bitki besin maddelerince zengin, ağır olmayan kumlu, tınlı, taze bahçe topraklarında iyi gelişir.

Dağ mayasıl otu (Ajuga reptans), Türkiye’de doğal olarak yetişir. Koyu yeşil renkte bir yer örtücüdür. Bitki dik büyümekle birlikte uzanıcı gövdeye de sahiptir. 10-30 cm boy yapar. Gövde tabanında yer alan yapraklar saplı ve ters yumurta biçiminde, üst kısımdaki yapraklar 1-2 çift karşılıklı, sapsız ya da kısa saplıdır. Yarı açık güneşten etkilenerek rengi bronzlaşır.

Mayasıl otunun faydaları

Yüksek tansiyonu düşürür. Gaz söktürücüdür. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Sinirleri uyarır ve vücuda kuvvet verir. Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastaları için faydalıdır.

Terleticidir. Antioksidan ve spazm çözücüdür. Anti bakteriyel ve iltihap giderici etkilere sahiptir. Ateşi düşürür ve ağrıları azaltır. Egzamada faydalıdır.

Mayasıl otu nasıl kullanılır

Bitki çiçekleriyle birlikte kaynamış suda demlenerek çay şeklinde ya da haricen kullanılır. Aynı çay egzama ve cilt problemlerinde sorunlu bölgeye ılık haldeyken pamuk vasıtasıyla uygulanabilir.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: MAZI OTU

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close