BİTKİ ÇAYLARIBİTKİLERM

MATE ÇAYI – YERBA MATE (Ilex paraguariensis)

MATE ÇAYI – YERBA MATE BİTKİSİNİN FAYDALARI VE ÖZELLİKLERİ

 MATE ÇAYI – YERBA MATE

(Ilex paraguariensis)

Yerba mate (Ilex paraguariensis), çobanpüskülügiller familyasından bir bitki türüdür. Güney Amerika kıtasında, özellikle Paraguay’da yetişir. Güney Amerika kıtasının milli içeceğidir.  Uyarıcı etkisi sebebiyle kıtada çay ve kahve yerine tüketilir. İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisinedeni ile çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecek olarak kullanılagelmiştir

Yerba mate bitkisinin yapısı

İçeriğinde potasyum, magnezyum ve manganez bulundurmaktadır. Hafif uyarıcı etkisi varsa bile çay ve kahvenin yanında çok düşük kalmaktadır. İştah kesme ve diüretik özelliği bilinmektedir. Türkiye’de tarçın ya da nane katkılı çay poşeti şeklinde piyasada bulmak mümkündür.

Bünyesinde, A, C, E, B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri ile klorofil, kalsiyum, manganez, demir, selenyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve protein yapıtaşı olan 15 farklı amino asit türü içeriyor. Mate yaprağı aynı zamanda yeşil çaydan daha kuvvetli bir antioksidan ve bu yüksek antioksidan özelliğiyle birçok kronik dejeneratif hastalığa, romatizmaya, kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucu. Yaşlanmayı geciktirici etkileri de mevcut. llinosis Üniversitesince yapılan araştırmalarda da kanser hücrelerini yavaşlatıcı etkisi saptanmış.

Yerba matenin faydaları

içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, vücuttaki yağ parçalayıcı enzimlerin aktivitesini engelleyerek yağların emilimini azaltır. Yüksek oranda içerdiği caffeoylquinic asite bağlı olarak antioksidan özellik taşır. Bu sayede dokuları zararlı dış etkenlere karşı korur. Sindirim kolaylaştırıcı ve bağırsak çalıştırıcı etkiye sahiptir.

İçerdiği caffeoylquinic asitin kafeinle bir kompleks oluşturması sayesinde, kafeinin emilimini geciktirir ve bu sayede kafeine bağlı uyarıcı etkinin daha dengeli ve uzun süreli olmasını sağlar. Merkezi sinir sistemini uyarıcı etkisi nedeniyle dokularda yağ ve glikozun mobilizasyonunu ve hızlı yakılmasını sağlar. İçerdiği Theobromin isimli madde sayesinde kalp adalesinin çalışmasını hızlandırarak vücuttan su atılımını kolaylaştırır, diüretik etkiye sahiptir.

Bu ödem giderici etkisi ile de özellikle karbonhidrat kısıtlı zayıflama rejimlerine olumlu katkı sağlar. Vitamin ve mineral yapısı, içeriği ve miktarları bakımından üst düzeyde bir fiziksel performans sağlayacak en uygun yapıdadır. Açlık duygusu ve aşırı iştahı engeller. Açlık duygusu ve aşırı iştahı engeller Mate, özellikle spor yapan ve ağır bedensel aktivite gösteren kişiler için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Vücudun ve zihnin erken yorulmasını engeller. Böylece zihinsel aktivitenin artmasına katkıda bulunur.

Mate yaprağı nasıl kullanılır

Mate yaprağı çayı

Mate yaprağı çayı hem tok tutucu özelliği nedeniyle iştah kesen bir bitkisel çay dır, hem de mate yaprağında bulunan yağ yakıcılar aracılığıyla yenilen besinlerin yağa dönüşmeden hızla sindirilmesini sağlamaktadır. Mate yaprağı içerisinde bulunan matein, kafein benzeri bir etki ile metabolizma hızlandırmanın bir yolu olarak kullanılmaktadır.

Kurutulmuş ve kıyılmış yerba mate’den, siyah çayda olduğu gibi bitkinin sıcak su içerisinde bekletilmesiyle içecek elde edilir. Yeşil çay tadını andırır biçimde acımsı bir tadı vardır. Tat açısından olduğu gibi kafein açısından da oldukça kuvvetlidir. Bu oran, bitkinin dişi türlerinde daha düşük yoğunlukludur. Kurutulmuş Mate yaprakları üzerine kaynar vaziyette olmayan sıcak su dökülür. Bir iki dakika çay demlenmeye bırakılır. Genellikle sade olarak içilir ama isterseniz süt, şeker veya limon ile farklı bir lezzet katarak içebilirsiniz.

SIRADAKİ MAKALE: MELİSA OTU

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close