BİTKİLERM

MARUL (Lactuca sativa)

marul

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ MARRUP AĞACI ÜZERİNE DERLENMİŞTİR.

BU MAKALEMİZDE MARULUN FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İNCELENMİŞTİR.

MARUL (Lactuca sativa)

Marul ,  Bileşikgiller familyasından; geniş ve uzun yeşil yapraklı veya çok yıllık bir bitkidir. Papatyagiller ailesinden geniş yeşil yapraklı, yıllık veya altı aylık bir ılıman iklim sebzesidir.

Genelde yaprakları salata olarak çiğ tüketildiği gibi Çin gibi bazı ülkelerde kökü ve yaprakları pişirilerek de yenir.

Marulda Kalsiyum minerali ile A ve Cvitaminleri açısından zengin bir sebzedir. Ayrıca Marulda B, D, Evitaminleri ve demir, sodyum, bakır, iyot, fosfor ve çinko mineralleri de bulunur.

Marulun Faydaları

Sinirleri yatıştırır. Tansiyonu düşürür. Sakinleştirici etkisiile uykusuzluk çekenler için faydalıdır. Aybaşı halini düzenler ve ağrısını hafifletir. İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kabızlığı giderir. Aç karnına yenen marulun tokluk hissinin sağlanması ve şeker hastalarında kan şekerinin düzenlenmesine de yararı var.

Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Dalak ve karaciğer yetmezliği ile sarılığa karşı etkilidir. Basur şikâyetlerini azaltır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Balgamı söker. Aşırı cinsel isteği azaltır.

Anne sütünü arttırır. Kemik erimesi ve romatizmada faydalıdır. Kan şekerini düşürücü etkisi ile şeker hastaları için yararlıdır. Özellikle gelişme çağındaki çocukların gelişimini destekler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır.Cildi güçlendirir ve güzelleştirir.

Marul Nasıl Kullanılır

Besin değerlerini hızlı kaybeden bir sebze olduğu için marulu çabuk tüketmek gerekir. Marulun suyu cildi besler ve cilde tazelik verir. Sivilceleri giderir. Lapası yanıklara ve çıbanlara iyi gelir.

Marul tohumunun suyu ile arpa unu hamur yapılıp göze yakı yapılırsa göz ağrılarının giderilmesinde ekili olmaktadır.

SIRADAKİ MAKALEMİZ: MÜHRÜ SÜLEYMAN OTU

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close