BİTKİLERM

MARRUP AĞACI (Quassia amara)

marrup

BİR ÖNCEKİ MAKALEMİZ: MANDALİNA MEYVESİ HAKKINDA DERLENMİŞTİR

BU MAKALEMİZDE MARRUP AĞACININ FAYDALARI VE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İNCELENMİŞTİR.

MARRUP AĞACI

(Quassia amara)

Marrup  ; İkiçenekliler familyasından, bileşik almaşık yapraklı uzun boylu bir ağaçtır. Kabuğu düz, pürüzsüz ve acıdır. Başlıca etken maddesi Quassin’dir.

Marrupun faydaları

Ateşi düşürür. İştah açıcı etkileri ile iştahsızlığı gidermeye yardımcı olur. Sindirim sistemi, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir.

Ülser yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur. Safrayı arttırır. Kalp hastalıklarında faydalıdır. Kanserli hücreleri öldürücü etkileri ile özellikle lösemi de kanser tedavisini destekleyicidir. İltihap gidericidir. Hepatite karşı da faydalıdır.

Marrup nasıl kullanılır

Ağaç kabukları ve yaprakları tıbbi amaçla kullanılır. Çayı hazırlanabileceği gibi Marrup ağacından hazırlanan tablet şeklinde hazır ürünler de bulmak mümkündür. Ağacın kerestesi de değerlidir.

Marrup çayı

Marrup çayı , su : 1 su bardağı sıcak suya; 1 tatlı kaşığı ufalanmış marrup yaprağı konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp, içilir. Aynı işlem öğle ve akşam yemeklerinden sonra tekrarlanır.

Uyarı: Kesinlikle bir doktora gitmeden şikayetlere iyi geliyormuş düşüncesiyle hareket ederek, marrup ürünleri tedavisini uygulamayınız.

BİR SONRAKİ MAKALEMİZ: MARUL 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol edin

Close
Close